EÚ pomôže Francúzsku s rastúcim počtom migrantov v Calais

Polícia v Calais zadržala migrantov, (zdroj: TASR/AP Photo)

Európska komisia uznala, že sa situácia v severofrancúzskom prístave zhoršuje.  Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos absolvoval v pondelok bilaterálne stretnutia s francúzskym ministrom vnútra Bernardom Cazeneuvom aj s jeho britskou rezortnou kolegyňou Theresou Mayovou.

„Načrtol som podporu, ktorú je Európska komisia schopná ponúknuť. Európsky podporný azylový úrad je schopný pomôcť pri spracovaní žiadostí o azyl a Agentúra EÚ pre kontrolu vonkajších hraníc, Frontex, môže pomôcť identifikovať a registrovať nelegálnych prisťahovalcov, spolupracovať s krajinami ich pôvodu a tranzitnými krajinami a urýchliť vydávanie cestovných dokladov pre ich návrat, koordinovať a financovať spoločné operácie pre návrat utečencov,“ uviedol grécky eurokomisár. Ocenil britsko-francúzsku spoluprácu a vyhlásil, že Calais je jasným príkladom potreby väčšej solidarity.

Británia môže urobiť viac, tvrdia Francúzi

Migrantov, ktorí prekročili Stredozemné more láka na sever Eurotunel a vidina života v Británii. Na okraji Calais v priebehu niekoľkých mesiacov vznikla utečenecká osada, ktorú prezývajú Džungľa. V nej sa 3000 zväčša ekonomických migrantov pripravuje na ďalšiu cestu. Tá si tiež vyžiadala niekoľko ľudských životov.

Iba počas víkendu zaznamenala pohraničná stráž denne 1700 pokusov o vniknutie do tunelu pod Lamanšským prielivom. Jedným z pripravovaných riešení, ktoré finančne podporil aj Londýn, je výstavba zosilneného oplotenia v obci Coquelles, kde 23 kilometrová podmorská trasa do grófstva Kent začína.

Bernard Cazeneuve v nedeľu pre denník La Croix uviedol, že od Veľkej Británie žiada „dodatočnú mobilizáciu“. Dodal, že v dôsledku nevýhodných zmlúv z roku 2003, ktoré podpísala vláda Nicolasa Sarkozyho, leží ochrana tunela omnoho viac na pleciach Francúzska. Bývalý Sarkozyho minister Xavier Bertrand zašiel ešte ďalej, keď povedal, že minulé dohody treba odvolať.

Cazeneuve a Theresa Mayová v posledných dňoch zintenzívnili komunikáciu. Výsledkom bol tiež spoločný text v novinách Sundy Telegraph, kde píšu o prvoradej potrebe „neúnavného prenasledovania zločincov, ktorí na cestu motivujú zraniteľných ľudí“. Británia sa na európskych operáciách v Stredomorí podieľa jednou loďou Kráľovského námorníctva.

EurActiv.sk/TASR