EÚ preskúma obchody v oblasti navigačných systémov

Európska komisia bude dôkladne skúmať dva zamýšľané obchody a ich možné dopady na trh s digitálnymi mapami a navigačnými systémami:

  • Nokia, fínsky výrobca mobilných telefónov so zabudovanou navigáciou GPS, vyjadril vôľu kúpiť spoločnosť Navteq, výrobcu digitálnych máp pre satelitnú navigáciu. Kúpa by umožnila fínskemu koncernu vyvíjať svoj vlastný štandard máp pre satelitnú navigáciu GPS.
  • Holandská spoločnosť Tom Tom, ktorá je svetovým lídrom vo výrobe príručných navigačných zariadení GPS (diskutuje sa aj o štandarde Galileo) plánuje odkúpiť inú holandskú spoločnosť Tele Atlas, ktorá vytvára digitálne mapy. Tom Tom môže sledovať podobné ciele ako Nokia.

Obchod Nokia/Navteq má trojnásobne vyššiu hodnotu ako spoločnosťou Tom Tom ponúknutá suma 1,8 mld. eur za Tele Atlas. Napriek rozdielnej cene bude oba zámery posudzovať Európska komisia rovnako. Bude skúmať, či sa fúzie negatívne nedotknú trhu so satelitnou navigáciou a digitálnymi mapami. Inými slovami, Brusel si položí otázku, či zlúčenie firiem nepredraží cenu digitálnych máp alebo či nesťaží prístup konkurencie k trhu s nimi.

Rozhodnutie v prípade obchodu Tom Tom/Tele Atlas by malo byť známe do 21. mája 2008. Verdikt v prípade Nokia/Navteq padne zrejme 8. augusta 2008. Spoločnosti Tom Tom a Tele Atlas oznámili svoj obchodný zámer ako prvé.

Dopyt po satelitných navigačných službách rastie. Stimuluje ho rozširovanie širokopásmovej telekomunikačnej infraštruktúry. Široké pásmo je na vzostupe predovšetkým v USA, no v blízkej budúcnosti sa očakáva zvýšený záujem oň aj v Európe.

Satelitná navigácia sa stáva bežnou súčasťou mnohých elektronických zariadení a postupne bude zrejme zahrnutá v štandardnej výbave automobilov.

V súčasnosti sa najviac používajú (pasívne) internetové navigačné služby od spoločností Google a Microsoft, ktoré sú prístupné zadarmo a nevyžadujú si kúpu žiadneho špeciálneho zariadenia. Hoci dokážu plánovať trasu a na základe mapy a satelitných snímok rozpoznávať terén, ich nedostatkom je neschopnosť určiť aktuálnu polohu užívateľa.