EÚ rieši palestínsku krízu

 

Krátka správa

Izraelský predseda vlády Ehud Olmert sa vyjadril, že nemá v úmysle meniť podmienky znovuotvorených vyjednávaní, ktoré stanovil Kvartet a ktoré sú zakotvené v cestovnej mape.

Olmert povedal: „Stretnem sa s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, aby som zistil, či disponuje prostriedkami na presadenie podmienok. Ak áno, budeme rokovať, ak nie, budeme jednať sami“.

V predbežom vyhlásení EÚ na margo blízkovýchodného mierového procesu sa píše: „EÚ neuzná žiadnu zmenu hraníc spred roka 1967, ktorá nebude výsledkom obojstrannej dohody“. Európska rada zároveň vyzýva palestínsku vládu, aby plne spolupracovala s prezidentom Mahmúdom Abbásom na odzbrojení skupín, ktoré sa podieľajú na násilnostiach.

Európske krajiny sa usilujú nájsť riešenie na poskytnutie finančnej pomoci priamo palestínskemu ľudu, ktorá by obcházala vládny Hamas. Najväčší donori Palestíny – a USA – pomoc zastavili po januárovom nástupe Hamasu k moci. Hamas sa nachádza na oficiálnej listine teroristických organizácií.

Situáciu označila aj OSN za vážnu, keďže ekonomická kríza na palestínskych územiach narastá. USA a EÚ chcú preto vytvoriť špeciálny fond, cez ktorý by mohli priamo platiť zamestnancom niektorých odvetví napríklad zdravotníctvo a školstvo), ktorí nedostali výplaty už tri mesiace.