EÚ – Rusko: Nuda v Mafre

Krátka správa

Portál EurActiv o výsledkoch summitu EÚ-Rusko už informoval (EurActiv 29/10/07). Akú odozvu však nechal summit v ruských médiách?

Každý prišiel so svojimi témami. Zatiaľ čo sa EÚ snažila pretlačiť do popredia problematiku ľudských práv a bezpečnosti energetických dodávok, pre Rusko bolo dôležité hovoriť predovšetkým o svojej snahe vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Informuje denník RIA Novosti. Z kontextu článku vyplýva, že v tomto súbore tém mala EÚ istým spôsobom navrch. Spomenuli sa také citlivé témy, ako sloboda ruských médií, obavy o priebeh nadchádzajúcich parlamentných a prezidentských volieb, ale aj minuloročná vražda opozičnej novinárky Anny Politkovskej. Čo sa týka vstupu východného suseda do WTO, podľa ruského denníka trvá EÚ na tom, že je potrebné najskôr odstrániť striktnú kontrolu miery vývozu stavebného dreva, plne otvoriť svoj vzdušný priestor pre civilné lety a taktiež upraviť viaceré veterinárne a fytosanitárne pravidlá. V preklade do európskej reči to znamená obnovenie dodávok dreva do Fínska v pôvodnej miere, zrušenie neprimerane vysokých poplatkov pre európske aerolinky, ktoré chcú lietať nad územím Sibíre a odvolanie embarga na dovoz poľského mäsa.

EÚ nemá spoločnú zahraničnú politiku. Takto priamo to vyjadril Sergej Sokolov, ktorý je autorom spomenutého článku publikovaného v RIA Novosti: „Rusko bolo lídrom v debate o medzinárodných otázkach, čo dáva zmysel, keďže EÚ nemá spoločnú zahraničnú politiku.“ V medzinárodných otázkach nedošlo k žiadnej zhode, „hoci medzi Ruskom a EÚ jestvuje menej rozdielov v otázkach zahraničnej politiky, ako s USA.“ Sokolov je poradcom predsedu ruskej Rady pre zahraničnú a obrannú politiku.

„Fotografia, dve a pol hodiny rokovaní, 90 minútové raňajky a záverečná konferencia. [..] Všeobecný dojem zo summitu v Portugalsku je, že bol nudný a neužitočný.“ Týmito slovami možno podľa denníka popísať priebeh summitu. Na margo záverečnej konferencie: tá ukázala, že „problémy sú početnejšie než úspechy.“

Aj napriek takémuto hodnoteniu spoločnej schôdzky vyzdvihuje ruský denník niekoľko pozitív, ktoré stretnutie prinieslo: zvýšenie kvót na dovoz ruskej ocele, ustanovenie mechanizmu včasného varovania bezpečnosti energetických dodávok z Ruska, záväzok Ruska investovať do ochrany spoločných hraníc minimálne vo výške európskych investícií (Rusko si však ponechalo právo veta pri výbere konkrétnych projektov) a predĺženie platnosti súčasnej Dohody o partnerstve a spolupráci o jeden rok. Ak by nedošlo k takémuto dočasnému riešeniu, jej platnosť by po 10 rokoch existencie formálne skončila v decembri 2007. Autor otázku novej Dohody uzatvára slovami, že Rusko dáva Európe čas, aby si najskôr vyriešila svoje vnútorné problémy, ktoré jej bránia k podpisu takéhoto rámcového dokumentu. Dodáva, že „v skutočnosti je to EÚ, ktorá viac potrebuje novú Dohodu.“

Inštitút, v rámci ktorého by sa diskutovalo o stave dodržiavania ľudských práv na kontinente, by mohol začať fungovať na začiatku roka 2008. Uviedol to dnes denník RIA Novosti. Vytvorenie tejto ruskom financovanej inštitúcie bolo taktiež navrhnuté prezidentom Vladimírom Putinom v portugalskej Mafre. Portugalský premiér José Sócrates vtedy navrhol, že inštitút by mohol byť spoločným rusko-európskym dielom. Denník The Moscow Times však tieto dohady rýchlo vyvrátil publikovaním výroku Sergeja Jastržembskeho: “Toto nebude spoločný podnik. Bude to ruský inštitút, ktorý bude vytvorený v súlade s legislatívou krajiny, v ktorej bude pôsobiť.” Dodal, že bude dostávať rovnako štedrú podporu, akú od Komisie dostávajú európske mimovládne organizácie pôsobiace v Rusku. Jastržembsky je poradcom prezidenta Putina pre otázky týkajúce sa EÚ. V minulosti pôsobil ako veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku.