EÚ – Rusko: Všetko po starom

Dva mesiace po ruskej invázii sa Gruzínska sa dnes (8.10.) v Paríži uskutoční prvé stretnutie medzi EÚ a Ruskom na ministerskej úrovni, čo „nie je zlá správa,“ informuje Ferran Tarradellas, hovorca Európskej komisie pre energetické otázky. Ide o stretnutie na platforme tzv. „Stálej rady pre partnerstvo“ (PCC), na ktorej dnes zasadnú: francúzsky minister životného prostredia Jean-Louis Borloo, jeho ruský náprotivok Sergej Šmatko a komisár pre energetiku, Andris Piebalgs.

„Komisia víta skutočnosť, že PPC zasadane,“ hovorí Tarradellas. Ide o prvý rozhovor tohto druhu po tom, čo Vladimíra Putina vystriedal na poste ruského prezidenta Dmitrij Medvedev. „Dokazuje to, že v energetickom dialógu EÚ-Rusko existuje kontinuita. Po druhé, ide o prvú ministerskú schôdzku EÚ-Rusko od krízy v Gruzínsku, čo dokazuje, že hoci [sú vyjednávania o] Dohode o partnerstve a spolupráci zastavené [..] neznamená to neexistenciu dialógu,“ dodáva.

Na stretnutí sa bude hovoriť predovšetkým o energetike. Agenda obsahuje diskusiu o „stratégiách a scenároch,“ ktoré zahŕňajú aj revidovanie dopytu EÚ a následné prispôsobenie ponuky zo strany Ruska. Súčasne by sa mali ministri a komisár dotknúť otázky správy energetickej infraštruktúry v dlhodobom časovom horizonte. Moskva a Brusel sa budú okrem iného venovať vývoju na trhoch, tretiemu balíčku liberalizácie energetiky EÚ a predpokladá sa, že obe strany si v záujme „energetickej efektívnosti“ vymenia informácie o úspechoch, technológiách, spoločných projektoch a regulačných sústavách.

Ďalšie zasadnutie PPC sa uskutoční na budúci týždeň, opäť v Paríži. Témou bude oblasť slobody, spravodlivosti a bezpečnosti. Po tejto schôdzke sa diskusie PPC presunú do St. Peterburgu, kde sa na konci októbra zídu ministri zahraničných vecí. 14. novembra pricestuje ruský prezident Dmitrij Medvedev do Nice, kde by sa mal uskutočniť plánovaný summit EÚ-Rusko.