EÚ sa nechce vzdať Srbska

Vzdialiť sa od Európy je pre Srbsko „cestou nikam“, myslí si komisár pre rozširovanie, Olli Rehn. Podľa neho existujú dve možnosti, ako sa môže Srbsko zachovať:

  • "otočiť sa smerom k európskej budúcnosti";
  • "samo si zapríčiniť izoláciu."

Rada ministrov zahraničia podporila Rehnove vyjadrenia a so Srbskom počíta. Belehradu postoj tlmočil aj Vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP, Javier Solana. Olli Rehn varoval Srbsko pred odvrátením sa od EÚ po prvý raz už minulý týždeň. Odvolal sa pri tom na väčšinovú podporu srbskej spoločnosti pre začlenenie sa do Spoločenstva (EurActiv 06/03/08).

Slová z Bruselu prichádzajú dva dni po páde srbskej vlády premiéra Vojislava Koštunicu. Ten 8. marca oznámil, že jeho koalícia nie je viac jednotná a nemôže presadzovať spoločný program. Dôvodom vládnej demisie je kosovské vyhlásenie nezávislosti (EurActiv 10/03/08).

Ministri zahraničia opäť potvrdili perspektívu členstva v EÚ pre Bosnu, Chorvátsko, Macedónsko a Čiernu Horu, ktorú minulý týždeň predstavil komisár Rehn (EurActiv 06/03/08).

Vrásky na čele EÚ spôsobuje Abcházsko. Gruzínska odštiepenecká provincia začína od medzinárodného spoločenstva žiadať uznanie nezávislosti. Odvoláva sa pri tom na vyhlásenie nezávislosti Kosova zo 17. februára tohto roka. EÚ abcházske požiadavky odmieta. „EÚ vždy podporovala územnú celistvosť Gruzínska“, tvrdí komisárka pre vonkajšie vzťahy, Benita Ferrero-Waldner. Nezávislosť Abcházska odmieta aj Slovinsko, ktoré je predsedajúcou krajinou EÚ. Jeho minister zahraničia Dmitrij Rupel odmieta porovnávať prípad s Kosovom, ktorý je podľa neho problémom „sui generis“.