EÚ sa nedohodla na spoločnej pozícii o Kosove

Krátka správa

Členské štáty vyhlásili, že EÚ bude naďalej plniť svoje záväzky, no zostáva nejednotná pokiaľ ide o štatút Kosova ako aj v tom, aké úlohy by v oblasti mala na seba prevziať. 

Nemecký minister zahraničia Frank Walter Steinmeier uviedol, že „väčšina členských štátov je za uznanie Kosova po prípadnom vyhlásení nezávislosti. Slovensko spolu s Gréckom, Cyprom a Španielskom sú však naďalej zásadne proti.

Počas obeda informoval zástupca EÚ pri rozhovoroch medzi Belehradom a Prištinou Wolfgang Ischinger ministrov zahraničia EÚ o priebehu rokovaní. Medzinárodná trojka, ktorej bol Ischinger členom, mala včera, 10. decembra, podať správu aj OSN. Od generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna sa očakáva, že prenechá misiu OSN v Kosove Európskej únii, na základe rezolúcie č.1244, ktorá v roku 1999 ustanovila medzinárodnú správu nad Kosovom.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov varoval diplomatov v Bruseli pred takouto interpretáciou. „Ruský pohľad je, že interpretovanie rezolúcie je nebezpečné, ak sa robí jednostranne.“ O rezolúcii 1244 sa bude v Bezpečnostnej rade OSN diskutovať budúci týždeň (19. decembra).

V pondelok protestovala v Prištine asi tisícka študentov požadujúca vyhlásenie nezávislosti. Dezignovaný kosovský premiér Hašim Thaci vyhlásil, že nezávislosť je otázkou niekoľkých týždňov. Západ tlačí na kosovskú vládu, aby počkala aspoň na voľby v Srbsku, naplánované na január. 

Lídri EÚ budú o otázke štatútu Kosova a budúcej misii EBOP diskutovať v Bruseli, 14. decembra.