EÚ sa pokúša zmierniť turecko-izraelské napätie

foto: Izraelskí záchranári prenášajú zraneného po zásahu izraelskej armády proti konvoju lodí aktivistov , ktoré viezli dodávky pomoci na Izraelom blokované palestínske územie, 31. máj 2010, Haifa.

„Izrael má pred sebou tri možné cesty: Buď sa ospravedlní alebo akceptuje výsledky medzinárodnej vyšetrovacej komisie tejto akcie alebo Turecko preruší kontaky“, vyhlásil to na margo vzťahov s Izraelom turecký minister zahraničia Ahmet Davutoglu, ktorého cituje turecká tlač.

Počas akcie izraelskej IDF zahynulo na palube jednej z lodí deväť ľudí. Všetci boli tureckej národnosti.

Turecko už stiahlo z Izraela svojho veľvyslanca, zrušilo spoločné vojenské operácie a zakázalo izraelským lietadlám využívať turecký vzdušný priestor.

Davutogluove slové boli prvým oficálnym vyhlásením, v ktorom Ankara explicitne hrozí prerušiť styky s Izraelom. Prišli v kontexte predchádzajúcich vyjadrení o tom, že Turecko prehodnocuje svoje vzťahy so židovským štátom.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Burak Özügergin potvrdil ministrove slová. Dodal ale, že „diplomatická prestávka“ neznamená nevyhnutne, že Turecko prestane Izrael uznávať. Prestávka má skôr ukázať, že vzťahy boli „poznačené veľmi negatívnym spôsobom“.

Izraelský šéf diplomacie Avigdor Lieberman už vyhlásil, že jeho krajina sa ospravedlniť nemieni.

„Nemáme v úmysle sa ospravedlniť. Naopak, myslíme si, že opak je pravdou“, povedal novinárom počas návštevy Lotyšska, informovala agentúra Reuters.

Do hry vstupujú USA a EÚ

V snahe zmierniť spor medzi dvoma svojimi spojencami Biely dom ohlásil, že prezident Barack Obama sa dnes stretne s izraelským premiérom Banjaminom Netanjahuom vo Washingtone.

Na návšetvu Pásma Gazy sa „v nasledujúcich týžďňoch“ chystajú ministri zahraničných vecí piatich veľkých krajín EÚ – Talianska, Británie, Nemecka, Španielska a Francúzska.

Návštva sa údajne realizuje na Liebermanovo pozvanie, ktorý európskych politikov vyzval aby sa sami presvedčili o uvoľnení obmedzení na dovoz do Gazy, kam budú môcť prúdiť civilné tovary.

Taliansky minister zahraničia Franco Frattini sa vyjadril, že ho znepokojujú správy o „zhoršovaní vzťahov“ medzi Tureckom a Izraelom.

„Je lepšie orientovať sa na budúcnosť a počkať na výsledky izraelského vyšetrovania“, citujú ho médiá.

Turecko ale trvá na medzinárodnom vyšetrovaní a odmieta myšlienku, že realizátori útoku majú byť zároveň jeho vyšetrovateľmi.

Keď hovoril o reakcii EÚ na útok na flotilu, turecký minister pre európske záležitosti a hlavný vyjednávač s EÚ Egemen Bagiş povedal, že prvá reakcia Catherine Ashtonovej, vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku, ktorá žiadala vyštrovanie v rámci Izraela, musel byť len „vtip“.

Bagiş ale dodal, že druhé Ashtonovej vyhlásenie v mene európskej 27-čky bolo lepšie.