EÚ sa zaujíma o následníka líbyjského trónu

Na pozvanie Skupiny európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) zavítal do Európskeho parlamentu pomerne neznámy následník líbyjského trónu. Podujatia sa zúčastnili europoslanci aj z iných klubov, ktorých zaujímal odkaz následníka trónu v krajine bohatej na ropu i zemný plyn, ktorú sužuje občianska vojna.

Mohammed El Senussi najprv pripomenul príbeh svojej rodiny. Po vojenskom prevrate, ktorý viedol plukovník Muammar Kaddáfí v roku 1969, bol vtedajší kráľ Idris I, strýko Mohammeda El Senussiho, zbavený moci a celá kráľovská rodina čelila brutalite nového režimu.

V roku 1988 bol synovec bývalého kráľa vyhnaný z krajiny a s ostatnými členmi rodiny sa usadil vo Veľkej Británii. V roku 1992 ho pred svojou smrťou jeho otec Hasan as-Senussi vymenoval za následníka trónu a hlavu kráľovského rodu Líbye. Uviedol, že od roku 1992 spolu s bratmi spolupracoval s líbyjskou opozíciou.

Mohammed El-Senussi uviedol, že by bol rád, keby sa do vojenských operácií k Francúzsku a Británii pripojili ďalšie západné a arabské krajiny a poďakoval lídrom za dohľad nad zavedením bezletovej zóny a tlak na Kaddáfího.

Na otázku o svojom vzťahu s Líbyjskou národnou radou v Benghází odpovedal, že majú dobré vzťahy. Zdôraznil, že kľúčové slovo v súvislosti s týmto orgánom, je že je dočasná. Trval na tom, že ústava z roku 1951, ktorá znamenala zisk nezávislosti na Taliansku a vytvorenie konštitučnej a dedičnej monarchie, poskytuje základ pre budúcnosť krajiny.

Nevylúčil možnosť upravenia ústavy a dvere nechal otvorené aj rozhodnutiu líbyjského ľudu, akú formu demokratického zriadenia chcú – či konštitučnú monarchiu alebo republiku.

Ohľadom možného skorého návratu do krajiny pôvodu uviedol, že sa nevráti pokiaľ bude Kaddáfí stále ovládať čo i len časť krajiny.

Na otázku aby špecifikoval či apeluje na vyslanie pozemného vojska do Líbye, El Senussi vysvetlil, že to primárne závisí na vôli Líbyjčanov. Dodal, že v súčasnosti táto otázka nie je aktuálna, ale časom môže dôjsť k zmene situácie.

Medzitým došlo k zhoršeniu vývoja v obliehanom prístavnom meste Misúrata, ktoré je poslednou baštou povstalcov na západe krajiny. Médiá informovali o množstve mŕtvych civilistov, vrátane britského fotoreportéra Tima Hetheringtona, nominovaného na Oscara, a amerického fotografa Chrisa Hondrosa, nominovaného na Pulitzerovu cenu.

Agentúra Reuters citovala hovorcu rebelov, že letecké akcie NATO sú v Misúrate úplne neúčinné a zlyhali pri zmene vývoja na zemi.

V Paríži sa prezident Nicolas Sarkozy po prvýkrát stretol s lídrom povstaleckej národnej rady Mustafom Abdel Jalilom. Francúzska vláda oznámila, že do Líbye vyšle skupinu styčných dôstojníkov, ktorí budú povstalcom radiť v taktickom boji proti Kaddáfího silám. K podobnému kroku sa odhodlala aj Británia a Taliansko.

Abdel Jalil pozval do Benghází aj samotného Sarkozyho, aby ukázal svoju podporu rebelom. Elyzejský palác sa zatiaľ k prijatiu alebo zamietnutiu pozvania nevyjadril.