EÚ si nedokázala rozdeliť všetkých utečencov z Talianska a Grécka

Dimitris Avramopoulos, (zdroj: Rada EÚ)

Dobrovoľné prijímanie utečencov nenaplnilo predstavu Európskej komisie o solidarite so stredomorskými štátmi. Plánovaných 40 tisíc miest pre utečencov z Talianska a Grécka včera večer európski ministri vnútra nenazbierali.

„Som zásadný odporca toho, aby sme poskytovali prázdne gestá, keď vieme, že na konci dňa by aj tak väčšina z týchto žiadateľov skončila v krajinách, ako sú Nemecko a štáty Beneluxu,“ povedal pred rokovaním Rady EÚ v Bruseli šéf slovenského rezortu vnútra  Robert Kaliňák.

Slovenská republika ponúka 100 miest pre presídlencov z utečeneckých táborov mimo EÚ, 100 miest v rámci relokácie vo vnútri únie a dočasné ubytovanie pre 500 rakúskych žiadateľov o azyl. Dohodu o rakúskych azylantoch dnes Kaliňák podpísal vo Viedni.

Česká republika prišla na zasadnutie Rady s číslom 1500, z toho 1100 plánuje prijať z Talianska a z Grécka. Prvé stovky žiadateľov o azyl mohli do Čiech prísť už na konci roku, povedal tamojší minister vnútra Milan Chovanec. Poliaci za pôvodným kľúčom na rozdeľovanie migrantov zaostali výraznejšie. Kým Komisia im ako povinnú kvótu navrhovala 3600 utečencov, Varšava dala protinávrh s 2000 pozíciami.

Dobrovoľné príspevky členských krajín nakoniec dosiahli iba 32256 miest. Distribúciu zvyšných 7744 osôb bude únia riešiť ešte celý rok 2015. Presídľovanie na druhej strane prekonalo očakávania a EÚ napokon príjme 22504 utečencov so Sýrie a severnej Afriky.

„Je jasné, že členské štáty musia splniť svoj záväzok z Európskej rady a dosiahnuť číslo navrhnuté Komisiou. Som sklamaný, že sa to nestalo dnes, no aj tak to bol významný krok dopredu,“ uviedol komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos.

Solidarita je tretina riešenia

Historicky prvá dohoda na zdieľaní migračnej vlny zatienila pokračujúce rokovania o readmisných dohodách a o vytváraní platformy na spoluprácu s krajinami pôvodu. Agentúra Frontex získa na zaistenie bezpečného návratu nelegálnych migrantov dodatočných 16 miliónov eur.

O návrate migrantov bude únia najskôr rokovať so štátmi západného Balkánu, kde by bezpečnostné riziká reemigrácie mali byť najnižšie. Ministri sa včera tiež zhodli na niektorých technických návrhoch, akým je napr. snímanie odtlačkov prstov osobám smerujúcim do únie.