EÚ so zavedením telesných skenerov váha

foto: zavádzanie telesných skenerov na holandskom letisku

„Telesné skenovanie nie je všeliek“ na boj proti terorizmu na palube civilných lietadiel, povedal eurokomisár pre dopravu Siim Kallas 10. februára na parlamentnom pojednávaní o tejto kontroverznej technológii.

Aj ďalšia „škála kombinovaných a koordinovaných opatrení ako tajná služba, profilovanie, rôzne metódy hľadania a medzinárodná spolupráca sú potrebné,“ dodal.

Podpredseda Komisie Kallas zároveň zdôraznil, že než sa začne ďalej rokovať o regulácii EÚ je potrebné sa veľmi dobre pozrieť na aspekty ochrany zdravia a súkromia pri používaní telesných skenerov.

Na londýnskom letisku Heathrow a na letisku v Manchesteri pritom minulý týždeň zaviedli úplne telesné skenery. Tento mesiac ich zároveň pravdepodobne zavedú aj Taliansko a Holandsko, no iné krajiny ako Belgicko či Španielsko zatiaľ zvolili vyčkávaciu taktiku a chcú vedieť, čo na ich používanie povie Európska únia.

Ochrana zdravia a súkromia

Na žiadosť Európskeho parlamentu predstaví eurokomisár Kallar v apríli tohto roku hodnotiacu správu, ktorá bude v súvislosti so skenermi pojednávať o záležitostiach bezpečnosti a ochrany zdravia a súkromia.

„Potrebujeme so Spojenými štátmi spolupracovať v boji proti terorizmu, no každý nový nástroj na ochranu našich občanov musí byť v súlade s rešpektovaním základných práv a súkromia, ako sa uvádza v legislatíve EÚ,“ povedal poslanec a člen parlamentného výboru pre oblasť ochrany občianskych práv, spravodlivosť a vnútorné záležitosti Simon Busuttil.

Aprílová správa prinesie vedecký dôkaz, podľa ktorého EÚ usúdi ako ďalej v oblasti telesných skenerov – či zavedie všeobecne platné nariadenie alebo nechá na členských štátoch samotných, aby sa rozhodli, píše sa v prehlásení Európskej komisie. Podpredseda Komisie Kallas sa vyjadril, že „spoločný postoj EÚ by bol lepší“.