EÚ spustila vojenskú operáciu proti prevádzačom

Zdroj: TASR/AP/Daniele La Monaca

 Európska únia dnes začína druhú fázu vojenskej operácie v Stredozemnom mori, v rámci ktorej bude zaisťovať plavidlá pašerákov prevážajúcich migrantov a utečencov.

Šéfka európskej diplomacie Frederica Mogheriniová misiu spustila už v júni. Doposiaľ sa zameriavala najmä na zber a analýzu informácií o pašeráckych sieťach ako aj záchranu ľudí utekajúcich z afrických krajín a Blízkeho východu.

Pôvodný názov misie EUNAVFOR Mediterranean sa v druhej fáze zmenil na označenie Sophia. Ide o meno dievčaťa, ktoré porodila somálska utečenkyňa 22. augusta na palube nemeckej lode Schleswig-Holstein pri líbyjskom pobreží.

V dnes začínajúcej druhej fáze budú môcť lode EÚ operujúce v medzinárodných vodách v Stredomorí zastaviť, prehľadať, odkloniť a skonfiškovať predpokladané plavidlá pašerákov. Osoby podozrivé z pašeráctva budú zadržané. 

EÚ ukazuje svaly

Šesť lodí z francúzska, Talianska, Španielska a Nemecka sa už dnes nachádza v medzinárodných vodách pri pobreží Líbye, ktorá je východiskovým bodom pre loďky smerujúce k brehom Talianska ale aj Grécka.

Do konca októbra flotilu posilnia ďalšie plavidlá z Belgicka, Británie a Slovinska, minimálne štyri lietadlá a obsluhujúci personál. Po dosiahnutí plnej operačnej kapacity budú k dispozícii prostriedky EÚ vo výške 11,82 milióna eur na dvanásť mesiacov.

Európska rada schválila vojenskú operáciu, podliehajúcu Európskej službe pre vonkajšiu činnosť (EEAS), v máji tohto roku a o mesiac ju odobrili aj šéfovia diplomacií krajín EÚ.

Pôvodne sa počítalo so zásahmi priamo v líbyjských vodách, na čo však medzinárodne uznaná vláda Líbye, zmietajúcej sa v politickom chaose, zatiaľ nedala súhlas. Plavidlá EÚ tak budú musieť zostať vo vzdialenosti 12 námorných míľ od líbyjských brehov. 

„Sledujeme obchodníkov s ľuďmi a chceme ich zatknúť a zabaviť im lode,“ vyhlásil pre agentúru AFP kapitán nemeckej ľode Werra, Stefan Klatt, s tým, že sa k pobrežiu priblíži tak blízko, ako to len pôjde. 

Celé severozápadné pobrežie Líbye od tuniskej hranice po Sirte bude podľa informácií úplne zablokované, okrem územia priamo pred hlavným mestom Tripolis, aby sa tak predišlo úplnej námornej blokáde.

Tretia fáza by mala umožniť likvidáciu plavidiel a infraštruktúry, najlepšie pred ich použitím, a zatknutie obchodníkov a pašerákov priamo na území krajiny, v ktorej vyvíjajú svoju činnosť. Prechod do tretej fázy, ktorá by mala prebiehať aj v líbyjských teritoriálnych vodách, by si však vyžadoval súhlas Líbye alebo Bezpečnostnej rady OSN.

EurActiv/TASR