EÚ uvoľnila povstalcom zmrazené účty

„Nech je to dlhá bitka. Budeme bojovať od miesta k miestu, od mesta k mestu, od údolia k údoliu, od hory k hore,“ uviedol Kaddáfi v odkaze vysielanom satelitnou televíziou na výročie prevratu, ktoré ho v roku 1969 priviedlo k moci. „Ak bude Líbya pohltená v plameňoch, kto bude schopný jej vládnuť? Nechajme ju zhorieť,“ dodal bývalý diktátor.

Kaddáfi v ďalších komentároch vysielaných neskôr sľúbil, že preruší dodávky ropy- druh hrozby, ktorý vzbudzuje obavy z toho, že by sa situácia mohla vyhrotiť ako tomu bolo pred rokmi v Iraku. Zároveň uviedol, že ľudia by sa mali pripraviť na vojnu gangov a boje v uliciach.

Miesto úkrytu bývalého diktátora doposiaľ nie je známe, kolujú však rôzne dohady. Jedným z nich je, že sa skrýva v púštnom mestečku na juh od hlavného mesta krajiny, kde stále odoláva niekoľko kmeňových bášt.

Povstalci zatiaľ pokračujú v dobíjaní Sirty- mesta, ktoré je Kaddáfiho rodiskom a zároveň dôležitým ťažiskom ropy. V snahe predísť ďalšiemu krviprelievaniu rebeli dokonca o týždeň predĺžili vyjednávania s predstaviteľmi tohto prístavného mesta, z ktorých mnohí sú stále loajálni voči bývalému vodcovi krajiny a dali im tak dlhšiu dobu na to, aby sa vzdali.

Na stretnutí vedenia Národnej dočasnej rady včera (1. septembra) v Paríži, ktoré sa uskutočnilo na pozvanie Francúzska a Nemecka, západné krajiny síce uviedli, že Kaddáfi stále predstavuje hrozbu, no napriek tomu dočasnej rade včera odovzdali prístup k viac ako 10 miliardám eur za účelom obnovy krajiny. „Zaviazali sme sa k odblokovaniu financií z minulej Líbye, aby boli prostriedky na rozvoj Líbye budúcnosti,“ uviedol následne na tlačovej konferencii francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Národná dočasná rada dostane miesto Líbye v OSN

História kmeňového, etnického a regionálneho napätia ako aj rôzne rozkoly počas povstania v Líbyi spôsobili, že nové líbyjské vedenie ešte nie úplne presvedčilo ostatné štáty, že bude schopné vo svojej krajine, kde žije približne šesť miliónov obyvateľov a nachádzajú sa tam bohaté náleziská ropy, nastoliť stabilitu a demokraciu. Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clinton však napriek tomu vyzvala k zrušeniu sankcií voči Líbyi a zároveň uviedla, že Národná dočasná vláda by mala zaujať miesto Líbye v OSN. Clinton zároveň nových vodcov v Líbyi vyzvala, aby spolupracovali aj s tými, ktorí podporovali Kaddáfiho, čo premiér dočasnej vlády potvrdil, že bude robiť.

Veľmoci ako Čína a Rusko však členov dočasnej vlády privítali len vlažne. Napriek tomu sa ale v Paríži zúčastnili spomínanej konferencie. Rusko zároveň včera uznalo Národnú dočasnú radu ako oficiálne vedenie krajiny.

EÚ ukončuje sankcie voči Líbyi

Európska únia zatiaľ rozhodla, že zdvihne sankcie voči šiestim líbyjským prístavom, viacerým ropným spoločnostiam a bankám, uviedla včera šéfka EÚ pre zahraničie Catherine Ashton a dodala: „Našim cieľom je poskytnúť dočasnej vláde a líbyjskému ľudu prostriedky a pomôcť im opäť naštartovať ich ekonomiku.“