EÚ vraj rozdeľuje Balkán

zdroj: Flickr

Dôsledkom plánovaného zrušenia víz trom balkánskym krajinám bude potrestanie bosnianskych moslimov a občanov Kosova, tvrdia Mladí európski federalisti (Young European Federalists, JEF), proeurópske politické hnutie.

Únia sa chystá zrušiť víza Srbom, Macedóncom a Čiernohorcom s platnosťou od začiatku budúceho roka. Rozhodnutie ešte musí kvalifikovanou väčšinou potvrdiť Rada ministrov spravodlivosti. Pre Bosnu a Hercegovinu, ktorá mala rovnakú štartovaciu pozíciu pre liberalizáciu vízového režimu ako ostatné krajiny, no kvôli vnútorným rozporom nesplnila zatiaľ podmienky, to bude znamenať rôzne zaobchádzanie pre rôzne skupiny jej obyvateľov.

Bez víz budú môcť cestovať len bosnianski Srbi aj bosnianski Chorváti a to v prípade, že požiadali v Belehrade alebo Záhrebe o dvojité občianstvo a vydanie biometrického pasu. Umožňujú to zákony, ktoré prijalo susedné Chorvátsko a Srbsko. Bosnianski moslimovia, ale túto možnosť mať nemajú.

Hoci považujú Mladí európski federalisti zrušenie víz za krok správnym smerom, takýto postup podľa nich vytvorí nové delenie a nespravodlivo to zasiahne niektorých občanov.

„Pravdepodobne to bude obyvateľstvom interpretované ako „anti-moslimské opatrenie“, povedal Peter Matjašič, generálny tajomník Mladých európskych federalistov pre EurActiv. Podľa jeho slov by mala Komisia dobre zvážiť dôsledky svojho konania.

Európska exekutíva tiež informovala, že očakáva, že Bosna a Hercegovina sa pridá k „bielemu“ schengenskému zoznamu krajín bez vízovej povinnosti neskôr v priebehu roka 2010.

Politika EÚ voči Kosovu tiež nie je podľa JEF konzistentná. Spôsobuje to fakt, že Španielsko, Slovensko, Cyprus a Rumunsko zatiaľ neuznali jeho nezávislosť. Hoci mnohí obyvatelia Kosova požiadali o vydanie biometrických pasov v Belehrade, Komisia tvrdí, že sa na nich bezvízový styk vzťahovať nebude.

„Ak je Kosovo považované za súčasť Srbska, malo by mať bezvízový styk tak ako zvyšok krajiny. Naopak, ak Kosovo uznávame ako nezávislý štát, malo by byť nasmerované na cestu liberalizácie vízového režimu“, tvrdí JEF.

JEF vo svojom stanovisku cituje vyjadrenie 24-ročného Bosniaka, ktorý prežil obliehanie Sarajeva v rokoch 1992-1995 pre Deutsche Welle TV: „Od obetí sa očakáva, že budú akceptovať, že Ratko Mladič bude mať lepší pas než oni, a bude môcť cestovať bez víz…“