EÚ vyhovela Číne. Tá nedovolila novinárom klásť otázky

foto: Liu Sia- manželka laureáta Nobelovej ceny za mier Liu Siao- po, zdroj: TASR/AP

Séria plánovaných tlačových konferencií, ktoré sa mali uskutočniť v kontexte summitu EÚ- Čína (5. a 6. októbra) sa nakoniec skončila chaosom. Do 14:00 v stredu (6. októbra) boli novinári držaní v úzadí od rokovaní politických lídrov, vrátane čínskeho premiéra Wena Ťia- paa, predsedu Komisie José Manuela Barrosa a prezidenta EÚ Hermana Van Rompuya. Deň predtým Združenie podnikov v Belgicku (FEB), ktoré usporiadalo podnikateľské fórum medzi EÚ a Čínou novinárov informovalo, že na toto podujatie nebudú mať povolený vstup.

Namiesto toho boli novinári pozvaní, aby sedeli v oddelenej miestnosti, kde mohli pozorovať diskusiu na veľkej obrazovke. Na otázku EurActiv-u, či bude novinárom umožnené klásť po stretnutí otázky, tlačové oddelenie FEB túto možnosť zamietlo.

Novinárska akreditácia na toto podnikateľské fórum medzi EÚ a Čínou bola tiež striktne limitovaná a účastníci z novinárskej obce boli preverovaní organizátormi- oficiálne podľa princípu „kto skôr príde“, ale zároveň podľa dôležitosti postu a národnosti. Samotné potvrdenie účasti trvalo viac ako týždeň a novinári museli poskytnúť na akreditovanie sa svoje pasy, hoci pri podobných podujatiach väčšinou stačia novinárske preukazy.

Napriek týmto obštrukciám pri získavaní povolenia zúčastniť sa tlačovej konferencie ju Čína na poslednú chvíľu zrušila. Predseda Medzinárodnej novinárskej asociácie (API/IPA) v Bruseli Lorenzo Consoli povedal, že sa tak stalo preto, že do budovy, kde sa summit konal, sa dostalo i niekoľko nezávislých čínskych novinárov. Consoli však trval na tom, že všetci z nich mali povinnú akreditáciu. Keď sa však čínski predstavitelia dozvedeli o ich účasti, rozhodli, že sa tlačová konferencia neuskutoční dodáva a hovorí: „API bude proti tomuto kroku protestovať. Domnievame sa, že Rada urobila správu vec, keď dovolila čínskym novinárom s akreditáciou, aby sa dostali dnu, a nenechala Čínu diktovať prístup na tlačovú konferenciu.“

Dodal však: „Zároveň však ľutujeme, že predseda Rady a predseda Komisie sa napriek tomu nerozhodli uskutočniť tlačovú konferenciu. Môžeme len hádať, že boli zahanbení neochotou Číňanov sa zúčastniť, ale i tak mali spraviť tlačovú konferenciu,“ uviedol Consoli.

Lišin Jang, jeden zo štyroch nezávislých čínskych novinárov s akreditáciou, pre EurActiv povedal, že sa na stretnutiach Rady zúčastňuje už niekoľko rokov, a to aj vtedy, ak sú prítomní čínski lídri. Dodal však, že nikdy nič podobné ako teraz nezažil.

Lišin, ktorý pracuje pre nemecký internetový portál Epochtimes.com a má belgické občianstvo, povedal, že ako novinár si len robí svoju prácu- pýta sa normálne otázky a nikdy nerobí politické prehlásenia. On a jeho kolegovia teda podľa jeho slov nepredstavujú pre čínskych lídrov žiadnu hrozbu.

Predstavitelia EÚ ako oficiálny dôvod zrušenia tlačovej konferencie uviedli, že summit trval dlhšie ako sa plánovalo a na stretnutie s novinármi tak nezvýšil čas.

„Slabý“ odkaz

Len niekoľko dní po summite EÚ- Čína získal čínsky disident Liu Siao- po. Medzinárodné médiá však zdôraznili skutočnosť, že vo svojich gratuláciách sa predseda Komisie Barroso ako i americký prezident Barack Obama nezmienili priamo o jeho prepustení a nežiadali tento krok od čínskych úradov. Tie správy o udelení Nobelovej ceny tamojšiemu disidentovi a autorovi Charty 08 po vzore československej Charty ´77 odignorovali. Čínska štátna tlačová agentúra Xinhua  len citovala tamojšieho hovorcu ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého môže tohtoročné udelenie Nobelovej ceny za mier „poškodiť čínsko- nórske vzťahy“. Zároveň ide podľa tamojších predstaviteľov o „znesvätenie ceny a priania Alfreda Nobela“. 

V Barrosovom prehlásení sa zasa uvádza: „Rád by som vyjadril moje gratulácie Liu Siao- poovi za to, že získal Nobelovu cenu mieru za rok 2010. Rozhodnutie výboru pre Nobelovu cenu mieru v sebe nesie silný odkaz podpory všetkým na svete, ktorí občas s veľkou osobnou obetou, bojujú za slobodu a ľudské práva,“ uviedol Barroso a dodal: „Tieto hodnoty sú základom Európskej únie a rozhodnutie Nobelovho výboru za mier zdôrazňuje ich dôležitosť na celom svete“.

Gratulácie predsedu Parlamentu Jerzyho Buzeka boli o niečo priamejšie a silnejšie. „Zasadzovanie sa za zmenu a ľudské práva mierovými prostriedkami, ako to vytyčuje Charta ´08 sa nesmie trestať väzením. Žiadam čínske úrady, aby ho hneď a bezpodmienečne pustili,“ uviedol Buzek. Ten je známy svojim priamym postojom voči krajinám ako Čína, či Kuba. V 80. rokoch 20. storočia sa dokonca angažoval v demokratickom a anti- komunistickom hnutí. Zároveň sa podieľal na príprave programu poľského hnutia Solidarita.

V rovnaký deň ako dostal Liu Siao- po Nobelovu cenu mieru jeho manželka Liu Sia zároveň informovala, že dostala od čínskych úradov domáce väzenie.