EÚ zatiaľ hluchá k žiadosti o zásah v Kongu

Šéfovia diplomacií EÚ sa včera 8. 12. v Bruseli zaoberali žiadosťou generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, v ktorej vyzýva Úniu, aby vyslala svoje jednotky do Demokratickej republiky Kongo. Zúriaca občianska vojna priviedla krajinu na pokraj humanitárnej katastrofy. Vysídlených bolo v dôsledku násilností už štvrť milióna ľudí.

Situáciu už na mieste nezvláda sama ani najväčšia misia, akú Organizácia spojených národov má  – Monuc v počte 17 000 príslušníkov – ktorých v horizonte štyroch až šiestich mesiacov posilnia ďalšie 3 tisícky vojakov prevažne z Afriky.

Keďže však ich rozmiestnenie bude chvíľu trvať, situáciu by mohla stabilizovať tzv. premosťovacia misia EÚ. Európski vojaci by podľa Pan Ki-muna mali dohliadať na bezpečnosť dodávok humanitárnej pomoci pre vysídlené obyvateľstvo. Európske sily by tiež mali chrániť kľúčovú infraštruktúru a miesta.

Rebelom sa podarilo vládne sily takmer rozložiť, čo z misie Monuc spravilo de facto jedinú organizovanú silu.

Najväčším zástancom vyslania jednotiek EÚ do DRK je Belgicko, bývalý koloniálny správca krajiny a Francúzsko. Názor, že niečo je potrebné urobiť zdieľali Švédi, Íri, Holanďania či Česi, podľa ktorých ale nemusí ísť nevyhnutne o vojenskú pomoc. Proti je Nemecko, ktoré argumentuje vyčerpaním kapacít na Irak a Afganistan. Veľká Británia zase pripomína nutnosť jednoty štruktúry velenia, aby sa vyhlo zmätkom na mieste. Preto ako by mali európske krajiny prispieť malo by to byť podľa britského ministra zahraničia Davida Milibanda prostredníctvom OSN.

Francúzsky minister zahraničia dal otvorene najavo nespokojnosť s neschopnosťou krajín rázne konať: „Ak Európa, táto únia 500 miliónov najbohatších ľudí na svete, ak Európa, toto politické ale tiež morálne dobrodružstvo, ktoré sa zrodilo z vojny, nedokáže na toto reagovať… čo je potom Európa?“, cituje Kouchnera agentúra AFP.

Podľa fínskeho ministra zahraničia Alexandra Stubba, by mala EÚ vyslať do Konga svoje bojové jednotky (Battlegroups), ktoré EÚ udržiava v operačnej pohotovosti kontinuálne. “Ak ich nepošleme do Konga, tak kam?“, pýta sa Stubb.     

Agentúra Reuters priniesla komentár nemenovaného európskeho diplomata pôsobiaceho v Bezpečnostnej rade OSN: „Nie sme jediní, kto to môže urobiť. Kde sú Rusi? Kde sú Ukrajinci? Kde sú rozvíjajúce sa krajiny, ktoré chcú mať miesto v Bezpečnostnej rade? Kde je Brazília?

Únia si ponechala čas niekoľkko dní na zaujatie konečného stanoviska a touto úlohou poverila tiež šéfa zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javiera Solanu a Európsku komisiu.