EÚ získala Nobelovu cenu za mier

zdroj wikimedia commons

„V medzivojnovom období udelil nórsky Nobelov výbor niekoľko cien ľuďom, ktorí sa snažili o zmierenie Nemecka a Francúzska. Zmierenie sa stalo realitou až po roku 1945,“ uvádza sa v tlačovej správe nobelového výboru.

„Utrpenie počas druhej svetovej vojny ukázalo potrebu novej Európy,“ upozorňuje Nobelov výbor. „EÚ pomohla premeniť väčšinu Európy z vojnového kontinentu na kontinent mieru.“

Výbor taktiež poukázal na prístupový proces Chorvátska, ktoré má do EÚ vstúpiť v budúcom roku, alebo na otvorenie prístupových rokovaní s Čiernou horou. EÚ tak veľkou mierou prispieva k zmierovaniu na Balkáne. Zároveň pomohla k etablovaniu demokracie a ľudských práv v Turecku.

Nórska štátna rozhlasová stanica NRK informovala o laureátovi tohtoročnej Nobelovej ceny mieru už krátko pred oficiálnym zverejnením rozhodnutia Nobelovho výboru.

„Je to veľkou cťou pre všetkých 500 miliónov občanov, pre všetky členské štáty a všetky európske inštitúcie,“ upozornil predseda EK José Manuel Barroso.

Podľa Barrosa bola EÚ schopná pôvodne zo šiestich štátov napokon zjednotiť takmer celý európsky kontinent. Nobelova cena ukazuje, že „aj v ťažkých časoch ostáva Európska únia inšpiráciou pre krajiny a ľudí na celom svete,“ dodal predseda Komisie.

Podobne reagoval aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. „Sme hlboko dojatí a poctení správou, že Európskej únii bola udelená Nobelova cena za mier," uviedol prostredníctvom odkazu na sociálnej sieti Twitter.

Zároveň dodal, že EÚ je postavená na hodnotách zmierovania a táto skutočnosť môže slúžiť ako inšpirácia pre ostatných.

„Európska únia je jedinečný projekt, ktorý nahradil vojnu mierom a nenávisť solidaritou," dodal predseda europarlamentu.

Okrem pozitívnych reakcií sa však objavilo aj niekoľko opačných. Britský euroskeptický poslanec Európskeho parlamentu Nigel Farage si myslí, že Nóri majú zvláštny zmysel pre humor.

„EÚ môže dostať túto naivnú cenu za mier, ale je isté, že Európanom nezaručila prosperitu. EÚ vytvorila chudobu a nezamestnanosť pre milióny ľudí. Za posledné dva roky Únia prispela k prehĺbeniu nedôvery medzi severom a juhom Európy," uviedol.

Nobelova cena je dotovaná sumou 930 000 eur a slávnostne ju udelia 10. decembra v Osle.

(EurActiv/TASR)