EÚ: Zločiny v Pobreží Slonoviny budú potrestané

Ministri zahraničia Európskej únie sa dnes na stretnutí v Luxemburgu budú zaoberať aj politickým vývojom v Pobreží Slonoviny. Francúzske zdroje informovali, že armádne jednotky lojálne víťazovi prezidentských volieb zatkli bývalého prezidenta.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Catherine Ashton včera v mene EÚ jeho zadržanie uvítala a vyjadrila plnú podporu zvolenému prezidentovi Alassane Ouattaramu.

Vyhlásila, že EÚ sa bude držať rozhodnutia zrušiť sankcie na dva kľúčové prístavy v krajine ako aj na kakaový priemysel aby podporila „legitímnych predstaviteľov Pobrežia Slonoviny“, ktorých zastupuje Ouattara.

V piatok, 8.4. zrušila na žiadosť víťaza volieb Ouattara EÚ sankcie voči prístavom Abidjan a San Pedro ako aj voči výboru ochodu s kakaom a kávou a tamojšiu rafinériu.

Prioritou je podľa Ashtonovej národné zmierenie a ubezpečenie sa, že všetky zločiny voči civilistom budú potrestané. Podľa správy Human Rights Watch boli násilnosti počas bojov o moc v krajine  páchané oboma tábormi, teda aj prívržencami Ouattaru. Výsledkom je približne 1500 mŕtvych. Ashtonová vyhlásila, že „všetci tí, ktorí porušovali ľudské práva musia byť za svoje činy braní na zodpovednosť“ a budú predvedení pred spravodlivosť.

„Ako ďalší krok sme odhodlaní podporovať akcie, ktoré prinesú do krajiny opäť mier. Poskytneme Pobrežiu Slonoviny dlhodobú podporu v snahe budovať prosperitu, garantovať stabilitu a pomôcť pri znovuvybudovaní krajiny.“

Obchodníci s kakaom dúfajú, že sa ich aktivity znovu vrátia do normálu. „Vyhlásenie EÚ je krokom správnym smerom pre obchod s kakaom“, citovali médiá jeho predstaviteľa Jonathana Parkmana. Prezident Európskeho parlamente Jerzy Buzek rovnako žiada rýchlu spravodlivosť voči tým, ktorí sa dopúšťali zločinov proti civilnému obyvateľstvu bez ohľadu na to ku ktorému z táborov patria.

Podľa Buzeka došlo násilnostiam masového rozsahu so stovkami tiel, ktoré sa našli blízko mesta Duékoué. Zodpovednosť za tieto činy je zatiaľ nejasná.