EÚ znepokojil zmiznutý novinár

Viktor Janukovič

Podľa policajných informácií je Vasil Klementiev, šéfredaktor novín Noviy Stil, nezvestný od 11. augusta tohto roku. Periodikum sa zaoberá korupčnými aférami na východe krajiny.

Minister vnútra Ukrajiny Anatolij Mohiliov povedal, že do jeho zmiznutia môžu byť zapletené aj policajné zložky. Predpokladá sa, že Klementiev je mŕtvy, jeho telo sa ale zatiaľ nenašlo.

EÚ vo svojom vyhlásení na stretnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo Viedni pripomenula prísľub nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča, ktorý vyhlásil, že v krajine zachová pluralitu médií a novinárov bude chrániť.

„V tomto kontexte vyjadruje EÚ hlboké znepokojenie nad zmiznutím Vasila Klementieva“.

„Vítame osobnú pozornosť, ktorú prezident Janukovič venuje vyšetrovaniu zmiznutia pána Klementieva a jeho výzvu zodpovedným orgánom, aby urobili všetko pre jeho vypátranie.“

K zmiznutiu Klementieva došlo v predvečer desiateho výročia vraždy iného novinára, Georgiho Gongadzeho, ktorá je na Ukrajine stále zdrojom politického napätia.

USA vo svojom stanovisku uviedli, že zdieľajú obavy EÚ o bezpečnosť novinárov a vyjadrili nádej, že Ukrajina bude pokračovať vo vyšetrovaní Gongadzeho prípadu a získa aj informácie o Klementievovom zmiznutí.

„Slobodné médiá sú nie len mimoriadne dôležité pre zachovanie demokratických výdobytkov, ktoré Ukrajina dosiahla, ale sú tiež veľmi hodnotným nástrojom pri boji s korupciou, z čoho vláda urobila svoju prioritu“, uvádza sa vo vyhlásení.

EÚ vyjadrila spokojnosť s tým, že OBSE plánuje vyslať na Ukrajinu predstaviteľa pre ľudské práva, ktorý by mal zozbierať informácie týkajúce sa slobody tamojšej tlače.

Novinár Gongadze bol ostrým kritikom režimu prezidenta Leonida Kučmu a zmizol v Kyjeve v septembri 2000.  Jeho bezhlavé telo sa našlo mimo mesta o dva mesiace neskôr. Prokuratúra sa snažila prípad uzavrieť s tvrdením, že za zločin nesie zodpovednosť jeho objednávateľ, ktorým mal byť dnes už takisto mŕtvy bývalý minister vnútra.

EurActiv / Reuters