Eurokomisár Česku: Prijímať utečencov je vaša povinnosť

Dimitris Avramopulos

Dimitris Avramopulos. FOTO: TASR/AP/Virginia Mayo

Zdieľanie zodpovednosti a solidarity prejavenej prijímaním migrantov je povinnosťou členských štátov EÚ, uviedol v utorok 6. júna na margo Českej republiky eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos.

Česká vláda v pondelok 5. júna rozhodla, že v rámci systému kvót na prerozdeľovanie migrantov neprijme už ani jedného azylanta.

Komisár: Je to vaša povinnosť

„Opakovanie som povedal, že zdieľanie zodpovednosti a solidarity je morálnou, politickou a právnou povinnosťou. Nemôžeme a nesmieme nechať štáty na vonkajšej hranici Únie osamotené,“ odvetil na otázku českého novinára Avramopulos.

Na budúci týždeň eurokomisia zverejní pravidelnú správu o stave prerozdeľovacieho mechanizmu.

„Spresníme náš postoj k uplatneniu právnych krokov voči členským štátom, ktoré nerelokovali nikoho alebo neponúkli takmer žiadne miesta pre migrantov,“ avizoval Avramopulos.

Česi prijali len 12 utečencov

Český minister vnútra Milan Chovanec v pondelok po zasadnutí vlády povedal, že vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu a nefunkčnosť kvótového systému už v rámci neho neprijme žiadnych migrantov.

ČR sa zároveň pripravuje na prípadné kroky Európskej komisie, ktorá má právo vynucovať európsku legislatívu a spoločne prijaté rozhodnutia.

Od schválenia kvót na prerozdeľovanie migrantov ministrami vnútra členských štátov Únie prijala ČR len 12 z celkového počtu 2 600 osôb.

Balkánska cesta stíchla

Migranti v posledných mesiacov prichádzajú do Európy viac cez Taliansko ako cez Balkán. Dohoda EÚ s Tureckom totiž výrazne znížila počet ľudí prichádzajúcich po balkánskej ceste. Nemalo by sa to zmeniť ani počas nadchádzajúceho leta.

Pre TASR to povedala zástupkyňa riaditeľa pre výskum GLOBSEC Policy Institute Alena Kudzko.

„Pribúda počet migrantov, ktorí prichádzajú do Talianska. Ide o rozdielne skupiny ľudí v porovnaní s tými, ktoré migrujú do Grécka. Tam pochádza väčšina ľudí zo Sýrie, ktorí majú garantovanú medzinárodnú ochranu. Do Talianska prichádzajú najmä ľudia zo západnej Afriky a tí ani zďaleka nespadajú pod medzinárodnú ochranu podľa štandardov EÚ,“ uviedla Kudzko.

Problémom je Líbya

EÚ chce obmedziť nelegálnu migráciu cez Stredozemné more posilnením agentúry Frontex, teda zlepšením jej vybavenia a zvýšením počtu jej ľudí. Svojich zástupcov do tejto organizácie vyslalo aj Slovensko.

Kudzko upozorňuje, že Frontex nie je jedinou alternatívou, ako znížiť počet ľudí prichádzajúcich do Talianska.

„EÚ sa snaží urobiť podobné dohody ako s Tureckom aj s inými krajinami. S viacerými krajinami západnej Afriky by tento model mohol fungovať. Problémom je však napríklad Líbya, pretože tam neviete, s kým by ste ju uzavreli. Naopak dajú sa uzavrieť s krajinami, ktoré majú nespochybniteľnú centrálnu vládu, ako je Nigéria. To by mohlo pomôcť znížiť počet utečencov z Afriky, no nedá sa očakávať, že by ich počet klesol na nulu,“ vysvetlila Kudzko.