Eurokomisárka presviedča EP, aby schválil dohodu SWIFT

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmström

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmström včera lobovala medzi europoslancami, aby sa jej podarilo získať si na svoju stranu väčšinu pri kľúčovom hlasovaní o novej americko- európskej dohode SWIFT.

Malmströmová sa preto stretla v Štrasburgu so stredo- pravicovými politikmi zo skupiny ľudovcov (EPP), ktorá by mohla rozhodnúť o osude kontroverznej dohody. Pri februárovom zamietnutí SWIFT totiž hlasovalo proti toľko členov EPP, že sa zaistilo, aby sa vyjednávači vrátili späť k rokovacím stolom. Dôvodom nesúhlasu boli najmä obavy z porušovania základných práv občanov EÚ. Najnovšia dohoda preto uznáva, že výmena bankových údajov bude založená na vyšetrovaní protiteroristickej činnosti a na konkrétnych podozreniach a náhodné prešetrovanie, či profilovanie údajov občanov nebude povolené.

Dokument zároveň do budúcnosti počíta s vylepšeniami v tejto oblasti. „Európska komisia vypracuje štúdiu o možnom zavedení ekvivalentného EÚ systému, ktorý by umožnil oveľa cielenejší prenos údajov,“ píše sa v dohode.

Hovorca Malmströmovej pre EurActiv povedal, že revízia dohody zaznamenala „veľký pokrok“- najmä v citlivej oblasti výmeny bankových údajov- a všetky obavy Parlamentu sa podarilo vyriešiť.  

Nemecký europoslanec za zelených Jan Phillipp Albrecht ale oponuje. Pre EurActiv povedal, že nová dohoda je, ak nič iné, tak „ešte horšia“ ako jej predchodca a vôbec nevzala do úvahy námietky poslancov Parlamentu. Uznal tiež, že Malmströmovej snaha by mohla niektorých stredo- pravicových poslancov presvedčiť, aby hlasovali v prospech novej zmluvy. „Je tu reálne riziko, že by mohla prejsť,“ hovorí.

Ak dohodu podporí dostatočný počet poslancov za EPP tak v kombinácii so silne pro-SWIFT členmi konzervatívcov (ECR) a ďalšími stredo- ľavicovými a nezávislými poslancami by to mohlo stačiť na zabezpečenie si väčšiny pri hlasovaní v 751- člennom Parlamente.

Obrat v rozhodovaní- znak slabého Parlamentu?

Albrecht vyjadril znepokojenie nad možnosťou, že by došlo ku schváleniu dohody. Podľa neho by to v očiach občanov oslabilo obraz Parlamentu. Februárové hlasovanie o dohode SWIFT totiž mnohí vnímajú ako významné preukázanie sily a dôkaz toho, že po schválení Lisabonskej zmluvy môže EP ovplyvňovať prijímanie medzinárodných dohôd.

Albrecht sa preto domnieva, že keď teraz stredo- pravicoví poslanci schvália novú dohodu, bude ich februárové „nie“ vyzerať skôr ako dokazovanie si dôležitosti Parlamentu než ako jednanie z politického presvedčenia. To by mohlo „nalomiť dôveru ľudí“ v jedinú inštitúciu EÚ, ktorej členovia sú volení priamo. „Vyzerá, že chcú samých seba presvedčiť, že je to lepšia dohoda,“ dodal Albrecht o europoslancoch a doplnil, že podľa neho je to „šialené“.

Komisia dúfa, že Parlament bude o dohode hlasovať čo najskôr, keďže podľa nej je tu vďaka neplatnosti SWIFT „bezpečnostná medzera“, ktorú je potrebné zaplátať. Hlasovanie by malo podľa očakávaní prebehnúť v júli na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.