Únia bude mať špeciálny tím na boj s ruskou propagandou

Vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a jej tým budú mať tri mesiace na hľadanie spôsobu, ako posilniť slobodné médiá a európske hodnoty v Rusku. Z pripravovaných dokumentov, ktoré pred blížiacim sa summitom EÚ získala agentúra Reuters, vyplýva, že únia plánuje konfrontáciu s „prebiehajúcou dezinformačnou kampaňou“ doma aj mimo svojich hraníc.

„Prvým krokom by v tomto ohľade malo byť zriadenie komunikačného týmu,“ uvádza sa návrhu, ktorý by mala budúci týždeň potvrdiť  Európska rada. Jej ďalšie zasadanie v júni bude mať k dispozícii už konkrétne opatrenia.

Na Ukrajine už podobný nástroj zaviedli. Dobrovoľníci, ktorý chcú bojovať s ruskou propagandou, sa môžu prihlásiť na stránke ukrajinského ministerstva informatiky i-army.org. Skupinu ukrajinských nadšencov preto miestne média prezývajú internetová armáda. Ruský opozičný denník Novaja Gazeta v minulosti upozornil, že ruskí občania sú za takéto aktivity často finančne honorovaní štátnou správou.

Agentúra Reuters pripomenula, že mnohé západné spravodajské spoločnosti spolu s koncom studenej vojny rezignovali na vysielanie v ruskom jazyku. Ruské informačné portály naopak rozširujú svoju jazykovú ponuku. Štátna televízia Russia Today (RT) vysiela v angličtine, francúzštine, nemčine, španielčine a arabčine.

Domáce televízie sú pod silnou kontrolou štátu. Povstanie pro-ruských síl na východe Ukrajiny vykresľujú ako spontánnu reakciu na nezákonný prevrat nacionalistov v Kyjeve. Kým Západ Moskvu obviňuje z podnecovania bojov, dodávok zbraní a vojakov, Kremeľ to vytrvalo popiera.

Ruská propaganda najviac prekáža politikom v pobaltských krajinách s veľkou ruskou menšinou a v Poľsku. Poľský minister zahraničných vecí Grzegorz Schetyna o poľskej jazykovej mutácii ruskej štátnej agentúry Sputnik povedal, že je to súčasť širšieho problému, s ktorým sa tamojšia politika musí vysporiadať.

Sputnik si všimla aj Česká televízia: „Hneď prvý deň prevádzky ponúkol titulky ako "Ruská armáda je najsilnejšia v Európe" alebo "Obama nenávidí Rusko".

EurActiv.sk/Reuters/TASR