Európa by volila Obamu

Zdroj: TASR/AP, Charles Dharapak

Podľa prieskumu britského portálu YouGov by až 90 % Európanov volilo v amerických prezidentských voľbách súčasného prezidenta Baracka Obamu. Dôvodom je, že jeho oponenta Mitta Rommeyho veľmi nepoznajú, alebo jeho názory považujú za príliš pravicové.

Najnovší prieskum v Spojených štátoch ukázal zase tesné vedenie Obamu so 47 % hlasov pred jeho republikánskym protikandidátom, ktorého by volilo volilo 46 % voličov.  

„Európania naprieč politickým spektrom vnímajú prezidenta Obamu všeobecne na rovnakej vlnovej dĺžke,“ myslí si europoslankyňa Sarah Ludfordová, podpredsedkyňa delegácie parlamentu pre vzťahy s USA.

Obama si Európanov pravdepodobne získal aj svojim postojom k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti, ku klimatickým zmenám, k prerozdeľovaniu bohatstva, či svojim sociálnym liberalizmom k otázkam sexuálnych menšín a rodovej rovnosti. V zámorí ho zase mnohí kritizujú za to, že je príliš „európsky“.

Rommey je tu svojou kritikou európskej fiškálnej a sociálnej politiky vnímaný až extrémisticky, vysvetľuje Ludfordová.

Tieto okolnosti dotlačili niektorých politikov a mienkotvorcov v Európe dokonca k tomu, že začali otvorene vyjadrovať podporu Obamovi.  

Francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault porušil všetky diplomatické protokoly, keď sa otvorene prihlásil k podpore amerického prezidenta. „Keby som bol americkým občanom, neváhal by som voliť Obamu,“ povedal v rozhovore pre francúzske rádio.

Líder nemeckých sociálnych demokratov Thomas Oppermann zase vyhlásil na pôde Bundestagu, že Európania preferujú Obamu, pretože sa zasadzuje o sociálnu rovnováhu a sociálnu spravodlivosť.

„Ukončil vojny v Iraku a Afganistane. Presadzuje medzinárodnú spoluprácu a ukončil éru unilateralizmu, ktorú reprezentoval George Bush. To sú dôvody, ktoré ho robia pre Európanov prijateľnejšieho,“ tvrdí Oppermann.

Nadšenie z Obamu však už predsa len nie je také vysoké, aké bolo v roku 2008. Príčinou môže byť skutočnosť, že sa Obamovi nepodarilo splniť sľub zavrieť väznicu v Guantanamo, kde dochádzalo za Bushovej éry k porušovaniu ľudských práv.

USA sa taktiež začalo viac orientovať na Áziu, najmä Čínu, ktorej ekonomická dôležitosť neustále rastie.

„Musíme si uvedomiť, že Európa už nie je pre americkú zahraničnú politiku tak dôležitá a to platí aj za Obamu,“ vysvetľuje Oppermann a dodáva, že samotná Európa musí tvrdšie pracovať na udržaní si svojho medzinárodného vplyvu a strategického partnerstva s USA.

USA je pre Európsku úniu najdôležitejší politický a obchodný partner, keď napríklad ich vzájomný obchod tvorí až polovicu globálneho obchodu.

Obamu podporili tiež britský týždenník Economist, alebo španielsky magazín Foreign Policy.

Voľby sa uskutočnia v utorok 6. novembra. Američania však majú možnosť odvoliť už v predstihu.