Európa chce byť vojensky silnejšia

„Čo ma ohromilo na prioritách Francúzska počas jeho predsedníctva je, ako hlboko sú previazané s našimi vlastnými záujmami v EÚ,“ povedal uplynulý týždeň britský minister zahraničia, David Miliband (zdroj: Guardian). Vo svojom prejave vyzdvihol snahu Paríža opätovne sa integrovať do vojenských štruktúr NATO a posilniť európsku bezpečnostnú identitu tak, aby Európa v prípade potreby dokázala efektívne zasiahnuť aj bez intenzívnej vojenskej podpory USA.

Ako Miliband, tak aj Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident, odmietajú vytváranie spoločnej európskej armády. Na druhej strane spoločne tvrdia, že hoci sa Európa poučila z udalostí v 90-tych rokoch, neznamená to, že by príslušníci národných ozbrojených síl mali pochodovať v európskych uniformách: „Nebude to európska armáda. Neexistuje otázka o európskej armáde. Prezident Sarkozy je proti nej a rovnako aj ja,“ cituje Milibanda tlačová agentúra Reuters.

Silnejšie postavenie a väčšiu bezpečnostnú sebestačnosť Európy v rámci NATO vítajú aj USA. Americká zástupkyňa pri bruselskej centrále Aliancie, Victoria Nuland, potvrdila, že USA už dlhší čas trvajú na zvýšení obranných kapacít Európy. Nik z členov NATO však nepripúšťa, že by Aliancia v budúcnosti mala prestať plniť funkciu uholného kameňa bezpečnostnej architektúry na starom kontinente.

Téma obrany a obrannej politiky sa dostala do väčšej pozornosti EÚ po tom, čo Francúzsko prevzalo predsednícke kreslo v Rade. Nicolas Sarkozy na začiatku júna v tejto súvislosti povedal, že „Francúzske predsedníctvo bude skutočným obnovením európanstva pre nadchádzajúce roky.“ Súčasne predstavil novú národnú bezpečnostnú stratégiu, ktorá sa v porovnaní s jej predchádzajúcimi verziami vyznačuje silným zasadením do európskeho kontextu. Podľa francúzskeho prezidenta má byť EÚ hlavným aktérom krízového manažmentu a medzinárodnej bezpečnosti (EurActiv 20/06/08).