Európa sa obáva nových kyberútokov

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Kybernetická bezpečnosť

TV5 Monde odložila po „bezprecedentných“ hackerských útokoch pravidelné vysielanie všetkých 11 televíznych kanálov, ktoré celosvetovo sleduje viac ako 250 miliónov domácností. K útoku sa prihlásil tzv. „Kyberkalifát,“ ktorý  spolupracuje s militantmi z Islamského štátu (ISIS).

Islamisti napadli aj všetky internetové stránky francúzskej televízie a účty na sociálnych sieťach. Odhalili tak zraniteľnosť EÚ voči kybernetickej kriminalite.

Efektívnejší boj proti hackerom by mal byť súčasťou novej európskej bezpečnostnej agendy, ktorú Komisia predstaví už 28. Apríla. Právomoci EÚ sú však v tejto oblasti výrazne obmedzené. Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií založená v roku 2004 pomáha členským krajinám iba pri rozvoji kyberobrannej infraštruktúry a sprostredkúva výmenu informácií.

„Keď pracujete  v televízii…a zistíte, že všetkých 11 staníc je čiernych, samozrejme, že je to jedna z najhorších vecí, ktoré sa vám môžu stať..Návrat do normálu bude trvať niekoľko týždňov,“ povedala pre francúzsku agentúru AFP šéfka TV5 Monde Yves Bigot.

„Bola to koordinovaná a premyslená akcia. Nemôžete vypnúť všetky kanály súčasne bez toho, aby ste boli veľmi dobre pripravený,“ komentoval útok na televíziu bezpečnostný expert na kyberpriestor Gero Billois zo spoločnosti Solucom.

Ministerka kultúry Fleur Pellerin na schôdzke so šéfmi najväčších francúzskych médií vyzvala k zvýšeniu prevencie. „Nemôžeme vylúčiť, že sa budú podobné útoky opakovať,“ varovala Pellerin. „Tento útok je cielený na slobodu prejavu, chcú ohroziť našu kultúru,“ dodala.

Kyberútoky stále častejšie

Francúzska televízia opätovne nadobudla kontrolu nad webovými stránkami, na ktorých stálo „TV5 Monde – zásah priamo do srdca“ až v podvečerných hodinách.

Kyberextrémisti stihli na Facebookovej stránke zverejniť údaje z občianskych preukazov a životopisy príbuzných francúzskych vojakov, ktorí spolupracujú na operáciách zameraných proti ISIS.

„Vojaci Francúzska držte sa ďalej od Islamského štátu! Máte poslednú šancu ušetriť svoje rodiny, využite ju,“ stálo v odkaze na sociálnych sieťach.

Podobné útoky v minulosti zaznamenali stánky hlavného velenia americkej armády a Twitterový účet magazínu Newsweek.

Francúzska národná agentúra pre bezpečnosť informačných systémov po januárovom útoku na redakciu týždenníka Charlie Hebdo postrehla viac ako 1500 útokov na stránky lokálnej administratívy.

Obeťou útokov sa v piatok stala aj stránka regionálnej valónskej vlády, ktorú napadla skupina hackerov pôvodom z Tuniska, známich pod názvom „Fallaga Team.“

V  nedeľu večer zasiahli redakčný systém a internetovú stránku belgických novín Le Soir doposiaľ neznámi útočníci. Hackerské útoky na facebookové účty zaznamenali  len pred pár dňami aj slovenský denník Pravda a Hospodárske noviny.

Experti sa domnievajú, že mnohé médiá to hackerom značne uľahčujú. „Problémom dnešných médií je, že nevnímajú IT bezpečnosť, ako svoju prioritu a mnohé neurobili potrebné investície,“ myslí si David Grout z Intel Security.

EurActiv.sk/EurActiv.com/TASR