Europoslanci cestujú do Iránu. USA sa to nepáči

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/60053005@N00/3632248789/

V kalendári 11 poslancov Európskeho parlamentu je na budúci týždeň naplánovaná návšteva Teheránu. Ide o členov parlamentnej delegácie pre vzťahy s Iránom, ktorej predsedá nemecká europoslankyňa za stranu Zelených Barbara Lochbihler. (V delegácii nie je žiadny slovenský poslanec EP, ani ako náhradník.)

Mala by to byť prvá západná návšteva podobného druhu za posledný rok, ktorá navyše prichádza len pár dní po tom, čo iránsky režim opätovne krvavo potlačil demonštrácie stúpencov opozície. Neoverené správy svetových agentúr, ktoré ale nemôžu v Iráne slobodne pôsobiť, hovorili o ôsmych mŕtvych. Švédske predsedníctvo EÚ zásah v oficiálnom vyhlásení odsúdilo.

Ku koncu navyše roka vyprší ultimátum, ktoré dal americký prezident Barack Obama Teheránu na to, aby sa vyjadrilo k výzvam medzinárodného spoločenstva na rokovania o jeho jadrovom programe.

„Domnievame sa, že návšteva z Európskeho parlamentu by vyslala zlý signál iránskej vláde a oslabila medzinárodné úsilie zastaviť ich jadrový program“, napísalo 15 demokratických aj republikánskych kongresmanov predsedovi Európskeho parlamentu Jerzymu Buzekovi. „Vyzývame Vás, aby ste nepovolili návštevu v tomto čase“.

Biely dom sa k otázke nevyjadril. Šéfka delegácie EP však trvá na tom, že cesta sa uskutoční a odvoláva sa na to, že predstavitelia iránskej občianskej spoločnosti si návštevu delegácie žiadajú. Podpredseda delegácie Kurt Lechner (CDU) priznal, že načasovanie návštevy je „nešťastné“, no jej presunutie na iný čas je podľa neho náročné a predchádzajúce dve naplánované návštevy boli na poslednú chvíľu zrušené z iránskej strany.

Členovia europarlamentu sa chcú v Iráne stretnúť s poslancami, diplomatimi, akademikmi. Hovoriť vraj budú špeciálne o treste smrti pre maloletých, pávach žien, ekonomických a energetických otázkach.

Po tom, čo Ahmandínedžíd v lete vyhral po druhýkrát prezidentské voľby, v krajine vypukli masové demonštrácie stúpencov opozičného kandidáta. Bezpečnostné zložky pri nich zabili desiatky ľudí. Napriek tomu, že EÚ podobne ako USA nezablahoželali iránskemu prezidentovi k zvoleniu, jeho inauguráciu navštívili veľvyslanci 20 členských krajín EÚ. Ahmadínedžád to vo svojej inauguračnej reči okomentoval takto: … „nezablahoželať mi je urážkou volieb a systematickej organizácie nášho národa […] nikto na vašu pochvalu nečaká, iránsky ľud netrápi vaša kritika a nezaujímajú ho ani vaše pochvaly“.