Europoslanci: Podfinancovať Frontex bola chyba

zdroj: IK EP

Kľúčovou chybou pri zvládaní migračného tlaku v EÚ bolo podceniť ochranu vonkajších hraníc EÚ, najmä v Stredozemnom mori. Zhodli sa na tom europoslanci Richard Sulík  (ECR, SaS) a Vladimír Maňka (S&D, Smer-SD).

Agentúra na ochranu hraníc EÚ Frontex dlho upozorňovala na to, že nemá dostatok zdrojov na plnenie svojich úloh, hovorí Maňka. Podľa europoslanca sa Frontex spoliehal aj na spustenie európskeho navigačného systému Galileo, ktorý mal byť presnejší než americký GPS a pomáhať im identifikovať lode s migrantami.

„Taliansko 2 roky financovalo program na ochranu svojich južných hraníc (Mare Nostrum) a oprávnene sa domáhalo, aby si náklady delili všetky krajiny, čo nepovažujem za solidaritu, ale financovanie spoločných úloh. Európski lídri toto tri roky ignorovali,“ hovorí Richard Sulík.

Trojnásobné navýšenie rozpočtu Frontexu, ktoré nasledovalo po sérií tragédií a početných úmrtiach migrantov na mori, je podľa Sulíka málo.  

Vladimír Maňka vidí riešenie v posilnení vlastných zdrojov európskeho rozpočtu, čo by odstránilo problém politickej neochoty pri financovaní spoločných európskych úloh.

Sulík tvrdí, že riešenie nie je posilňovanie európskeho rozpočtu, ale prestať financovať „hlúposti“, ako sú podľa neho napríklad dotácie v poľnohospodárstve.

Kvótam nie

Europoslanci sa zhodnú aj v odmietaní systému povinných či dobrovoľných kvót na prijímanie utečencov v EÚ.

Maňka tvrdí, že dôležitejšie sú ostatné opatrenia, ktoré EÚ na zmiernenie krízy môže prijať, napríklad posilniť systém readmisie, teda návratu migrantov, ktorí sa na udelenie azylu nekvalifikujú v spolupráci s krajinami pôvodu.

Európsky parlament by podľa neho mal mať lepší prístup k informáciám, na základe ktorých o týchto otázkach rozhoduje Rada, teda členské štáty.

„Solidarita nie je len o tom, koľko si kto zoberie utečencov ale o tom, čo kto môže urobiť rôznymi spôsobmi. Foriem pomoci je viac. Je možnosť pomôcť aj inak“, hovorí Maňka s tým, že návrh na povinné kvóty by skôr nepodporil.

Sulík považuje odmietavý postoj vlády k utečeneckým kvótam za správny. EÚ podľa neho nie je solidárne spoločenstvo a nikdy ním nemalo byť.

„Odkedy sa to snažíme EÚ pretransformovať na solidárne spoločenstvo sú problémy,“ dodáva s tým, že podstatou EÚ je spoločný trh.

„To nie je základné právo každého utečenca na svete prísť do Európy. Tí ľudia na to nemajú nárok a nie je povinnosť zobrať každého človeka, ktorý sem chce prísť. Je to dobrá vôľa a tak k tomu treba pristúpiť. Podstatné je, čo chcú obyvatelia EÚ," pričom tam je to podľa Sulíka jednoznačné.

Nespochybňuje, že by sa každá žiadosť o azyl mala individuálne posúdiť, ale ich vybavovanie by sa malo diať mimo územia EÚ, „napríklad v exkláve v severnej Afrike“.

Ak chce EÚ pomôcť krajinám pôvodu migrantov, podľa neho „bohate postačí, ak im prestane škodiť“. Ako príklad uvádza destabilizáciu Líbye a dotácie, ktoré „likvidujú poľnohospodárstvo, napríklad v Ghane“.