Europoslanci sa pustili do Rady kvôli Schengenu

Európski ministri spravodlivosti a vnútra sa minulý týždeň dohodli na reforme schengenskeho priestoru. Reforma sa týka dvoch kľúčových bodov – obnovenia hraničných kontrol a hodnotenia Schengenu.

Ak niektorý štát opakovane zlyháva v zabezpečení vonkajšej schengenskej hranice, ostatné štáty by mali získať právo dočasne obnoviť hraničné kontroly.

Zároveň sa menia pravidlá schengenskeho hodnotiaceho systému, z ktorého chcú ministri vylúčiť Európsky parlament a Komisiu. Ministri by mali po novom iba informovať obe inštitúcie o svojich rozhodnutiach. Rada EÚ sa k tomuto kroku uchýlila napriek tomu, že rokovania o zmene fungovania Schengenu s ostatnými inštitúciami EÚ ešte neboli ukončené.

O balíku mal v pondelok hlasovať v Parlamente Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, ktorý sa rozhodol rozhodnutie ministrov ignorovať.

Kritika poslancov

Zástupcovia politických skupín kritizovali počas plenárnej rozpravy dánske predsedníctvo a obviňovali ho z priameho útoku na základné hodnoty Európskej únie.

Šéf Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul označil rozhodnutie Rady za "absolútne neprijateľné".

„Toto je jasná snaha o znovuznárodnenie Schengenu. Marginalizácia parlamentného rozhodovania je priamym útokom na komunitárne metódy a záruku voľného cestovania a slobodu pohybu v rámci Schengenskej zóny," uviedol predseda Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) Guy Verhofstadt.

Predseda liberálov zároveň pripomenul, že už vo štvrtok (14.6) si EÚ pripomenie 27. výročie podpísania Schengenskej dohody, pričom podľa prieskumov až 62 percent občanov EÚ považuje Schengen za najpozitívnejší výsledok európskej integrácie.

„Takýto stav jednoducho nemôžeme prijať. Musíme zažalovať rozhodnutie Rady na Európskom súdnom dvore a pozastaviť všetky rokovania v tejto oblasti pod dánskym predsedníctvom v EÚ," dodal Verhofstadt.

Dôležitý je obsah, nie politika

V podobnom duchu dnes vystúpil aj predseda Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Hannes Swoboda. „Je neprijateľné vylúčiť Európsky parlament z tohto procesu. Parlament musí mať spolurozhodovacie právomoci a stále sme s Európskou komisiou bojovali za slobodný pohyb občanov. Teraz tento boj nevzdáme," vyhlásil Swoboda.

Líder S&D zároveň upozornil, že europarlament prijme všetky potrebné opatrenia – politické aj zákonné – aby sa prostredníctvom Európskeho súdne dvora dovolal nápravy situácie, ktorú má na svedomí Rada a dánske predsedníctvo v EÚ.

Dánsky minister spravodlivosti Morten Bødskov, ako zástupca Rady, obhajoval jej rozhodnutie pred europoslancami tým, že je to "právne rozhodnutie postavené na obsahu, nie na politike." Poslancov vyzval, aby sa na to preto dívali "v širších súvislostiach". Touto argumentáciou ich však nepresvedčil.

Na jeho obranu sa postavila ako jedna z mála Anthea McIntyre zo skupiny Európskych reformistov a konzervatívcov. Vyhlásila, že v čase krízy by mala EÚ namiesto „detských hier“ pracovať na dobrých vzťahoch medzi jej inštitúciami. Zároveň obhajovala právo štátov na spravovanie vlastných hraníc.

Bojkot predsedníctva

Dnes by sa mali lídri politických skupín dohodnúť na tom, či sa obrátia na Európsky súdny dvor. Poslanci chcú mať istotu, že by spor na súde vyhrali. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na Komisiu, aby návrh stiahla.

Europoslanci chcú zároveň  na protest pozastaviť všetky prebiehajúce rokovania s dánskym predsedníctvom, najmä v oblasti spravodlivosti a domácich záležitostí.

„Pre mňa, odo dňa 7. júna, nie je už dánske predsedníctvo dôveryhodný partner. Odteraz do 30. júna sa budeme obracať výhradne na Európsku radu, alebo neformálne na budúce predsedníctvo, ktorým je Cypurs,“ povedal predseda najsilnejšej parlamentnej skupiny Daul.

Pozície:

"Rozhodnutie ministrov vnútra bolo ostro kritizované takmer všetkými politickými skupinami EP, ktoré ho vnímajú ako útok na základné práva občanov EÚ," upozornil predseda parlamentu Martin Schulz v pondelok večer na otvorení júnového plenárneho zasadnutia europarlamentu.

Dodal, že v tejto súvislosti telefonicky hovoril s predstaviteľmi Dánska, ktoré predsedá EÚ, a dánskemu ministrovi vnútra Mortenovi Bödskovovi i dánskej premiérke Helle Thorningovej-Schmidtovej vysvetlil, že Európsky parlament bude dôrazne bojovať proti akémukoľvek pokusu o obmedzenie základných práv občanov EÚ.

V mene Komisie vyhlásila eurokomisárka pre domáce záležitosti Cecilia Malmströmová, že je sklamaná rozhodnutím Rady, pretože Schengen je spoločnou iniciatívou, ktorú občania EÚ privítali a akékoľvek rozhodnutie o znovuzavedení hraničných kontrol, nemôže byť prijaté jednostranne.

(EurActiv/TASR)