Europoslanci verzus komisár Frattini

Krátka správa

Európsky parlament sa vyjadril za podporu slobodného pohybu osôb po území členských krajín EÚ. V Ríme nedávno došlo k vražde talianskej ženy. Čin spáchal Róm pochádzajúci z Bulharska. Taliansko následne na to vyhostilo z krajiny ďalších 38 rumunských občanov. Ako na svojej stránke píše EP: „Voľný pohyb je základným princípom EÚ a musí byť rešpektovaný.“ Poslanci varovali pred používaním kolektívnej zodpovednosti a zdôraznili potrebu boja proti xenofóbii a rasizmu.

Podporu Taliansku medzi prvými vyjadril aj taliansky komisár Franco Frattini: „Čo musí byť učinené, je jednoduché. Choďte napríklad do kočovného tábora v Ríme a spýtajte sa ich: Môžete mi povedať, kde žijete? Ak odpovedia, že nevedia, vezmite ich a pošlite ich späť do Rumunska. Takto funguje európska smernica.“ Tieto slová vyvolali veľkú kritiku nielen medzi prisťahovalcami, ale aj medzi poslancami EP. Európska smernica stanovuje, že občanovi jednej členskej krajiny je možné odoprieť vstup do inej členskej krajiny v tom prípade, ak by jeho konanie ohrozovalo bezpečnosť verejnosti.

Talianske rómske združenia otvorene označili výrok komisára za „hlúpy“ a „jednoducho neakceptovateľný.“ Valeriu Nocolae (ERGO): „Ak nedokáže komisár svoju prácu robiť lepšie, nech rezignuje alebo zostane ticho.“

Joseph Daul, predseda frakcie EPP-ED, podporil komisára tvrdiac, že „striktne odmieta osobné útoky“ na jeho adresu. Tiež sa mu nepáči, že Frattiniho slová boli „nechutne prekrútené.“ Ostatné veľké frakcie EP však takéto pochopenie pre komisárove vyjadrenia nemali. Aj napriek odporu EPP-ED bola v pléne Parlamentu schválená rezolúcia, ktorá konštatuje, že „nedávne vyhlásenia podpredsedu Komisie Franca Frattiniho v talianskej tlači pri príležitosti závažných udalostí, ktoré sa odohrali v Ríme, sú v rozpore s duchom a literou smernice 2004/38/ES.“

Poslanci v rezolúcii taktiež vyzývajú na odmietnutie princípu kolektívnej viny, ktorý údajne uplatnila talianska vláda voči vyhosteným rumunských Rómom. Podľa nich aj tento prípad svedčí o tom, že Spoločenstvo a členské krajiny nevyvíjajú dostatočné úsilie o integráciu Rómov do spoločnosti. Vyzvali teda politických lídrov, aby venovali zvýšenú pozornosť rómskym projektom.