Europoslanec chce skúmať UFO

Objavovanie života na iných planétach má význam pre každého obyvateľa, myslí si europoslanec Bill Newton-Dunn (ALDE, UK). Pre internetový denník The Parliament povedal: „Pre mňa je to finálna hranica [..] Nemyslím si, že by mohlo existovať niečo zaujímavejšie, než otázka, či sme sami alebo nie.“ EÚ by preto podľa neho mala financovať výskum mimozemských civilizácií a objavovanie rôznych foriem života na iných planétach aj za hranicami našej slnečnej sústavy.

Inšpiráciou pre Newton-Dunna je práca americkej mimovládnej organizácie SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Skupina nadšencov pre UFO a mimozemský výskum, ktorú financuje aj jeden zo zakladateľov Microsoftu, Paul Allen, pôsobí v Kalifornii. Ich cieľom je výstavba rádiového komplexu, ktorý by pozostával z asi 350 antén, schopných zachytiť akékoľvek vysielanie na frekvenciách v intervale od 0,5 do 11,2 GHz.

Europoslanec zorganizoval v EP prednášku, kde predstavil výsledky doterajšej práce SETI. Ako informuje The Parliament, americkí výskumníci veria, že ak berieme do úvahy súčasný technologický pokrok a jeho tempo, kontakt s mimozemskou civilizáciou by sa mohol nadviazať do 24 rokov. Iný názor má euroskeptický poslanec Thomas Wise (NI, UK), ktorý je členom britskej strany UKIP: „Nájdeme ich, ak oni budú chcieť, aby sme ich našli, je to tak jednoduché,“ povedal pre internetový denník. Dodal: „Som presvedčený [..] že niečo tam existuje. Verím, že my sme už boli nájdení a identifikovaní.“