Europoslanec natočil konšpiračný dokument o 9/11

Kritický dokument, ktorý nesie názov ZERO, popiera klasický výklad udalostí teroristického útoku na newyorské World Trade Center a Pentagon.

Giulietto Chiesa snímku prezentoval vo februári 2008 v Európskom parlamente, kam boli pozvaní mnohí európski žurnalisti, žiadny taliansky však neprišiel. Na premietaní sa zúčastnilo len 6 zo 785 europoslancov. Chiesa to pripísal vplyvu a kontrole toku infomácii zo strany USA. „Kým nebudeme vedieť pravdu o 11. septembri, nebudeme v bezpečí a nebudeme žiť v mieri“, povedal vtedy Chiesa.

„Niektoré osoby, ktoré sa objavili vo filme sú bývalí agenti FBI a CIA, ľudia ktorí v istom zmysle podstúpili veľké riziko. Som im veľmi vďačný, pretože urobili skvelú prácu“, povedal podľa Deutsche Welle Chiesa pri príležitosti premietania snímky v Berlíne.

Film už mali možnosť vidieť diváci vo Francúzsku a Belgicku, išlo ale o individuálne premietania, kdedže film zatiaľ v Európe nemá distribútora.   

„Našou úlohou je informovať milióny ľudí o skutočnej situácii“, hovorí tvorca dokumentu. Chiesa dúfa, že jeho film bude súčasťou tlaku na vytvorenie medzinárodného tribunálu, či komisie, ktorá by mala preskúmať udalosti okolo 9/11.

Pre nemeckú agentúru DPA prezradil, že ruská televízia mu prisľúbila odvysielať dokument v prime time na siedme výročie útokov v New Yorku a vo Washingtone. „To znamená, že okolo 30 miliónov ruských občanov sa dozvie pravdu o tom čo sa stalo“, hovorí Chiesa.

Giulietto Chiesa sa okrem práce Európskeho poslanca vo výbore pre právne veci a v rámci delegácie EÚ-Rusko venuje filmárstvu. V minulosti bol funkcionárom  talianskej komunistickej strany a pôvodným povolaním je novinár. Dlhé roky pracoval ako korešpondent pre taliansky denník La Stampa z Ruska. V Európskom parlamente začínal v roku 2004 ako člen frakcie ALDE – liberáli, v roku 2006 prešiel k socialistickej skupine.

Chiesa v poslednom čase komentoval aj situáciu na južnom Kaukaze. Rusko podľa neho urobilo presne to, čo malo urobiť a mediálne pokrytie vojenského konfliktu bolo podľa neho najhoršie od vojny v Iraku. Povedal to v rozhovore pre cafebabel.com.