Európska armáda nateraz nebude

Zdroj: Europska rada

Európska obrana sa v dôsledku finančnej krízy na dlhšie obdobie dostala na vedľajšiu koľaj. Rokovania lídrov na summite Európskej rady potvrdili pretrvávajúce názorové rozpory. Štvrtkové stretnutie v Bruseli teda nebolo pre európsku bezpečnosť prelomové.

Výsledkom summitu je prísľub bližšej spolupráce v niekoľkých čiastkových bodoch. Členské štáty by mali rozvíjať svoje obranné schopnosti a v prípade potreby ich dať k dispozícii únii.

Britský premiér David Cameron na začiatku rokovaní ER avizoval, že rozhodne nepodporí plány vedúce k budovaniu spoločnej armády. Vyzval na dôsledné oddeľovanie spolupráce od vytvárania spoločných vojenských kapacít. Zdôrazňuje nenahraditeľnosť Severoatlantickej aliancie pre európsku bezpečnosť. „Akékoľvek opatrenia na úrovni EÚ by mali NATO dopĺňať, ale nie duplikovať“, uviedol Cameron.

Francúzsky prezident François Hollande na summite novinárom povedal, že David Cameron odkaz rokovaní nepochopil. „Nikto si nemyslí, že EÚ má vytvoriť armádu, to nie je cieľ. Sú to neopodstatnené obavy, pretože k tomu nič nesmeruje. Francúzsko má svoju vlastnú armádu, ktorá je suverénna.“ [EurActiv, 20. 12. 2013] Hollande ďalej dodal, že aj vývoj bezpilotných vojenských lietadiel bude v pôsobnosti národných armád.

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen sa na summite svojimi vyhláseniami zaradil medzi Veľkú Britániu a Francúzsko.

Podporil Hollandovo volanie po získavaní nových technológií, no pripomenul, že „štáty majú iba jedných daňových poplatníkov a iba jednu armádu. Duplikácia je teda luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť.“

Existujú dohady, že Rasmussen sa bude uchádzať o post Hermana van Rompuya, ktorého mandát predsedu Európskej rady vyprší budúci rok.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso na summite ilustroval výhodnosť jednotného zbrojného trhu. Kým v Európe máme 15 rôznych typov tankov, čo si vyžaduje náročný logistický prístup a vyššie náklady na údržbu, v USA majú nižší počet typov týchto zbraní a vychádza ich to lacnejšie.

Slovensko sa má predať

Slovenský premiér Robert Fico ocenil najmä ekonomické aspekty spájania európskej bezpečnosti. Podľa premiéra je cieľom zefektívniť činnosti a výrobu v tejto oblasti, aby bola pre členské štáty EÚ lacnejšia. V zdieľaní nákladov na zbrojenie vidí príležitosť i pre náš priemysel: „Ak máme niektoré elementy zbrojného priemyslu, je našou povinnosťou nepozerať sa na rôzne moralistické reči, ale ponúkať ich tak, ako to robia aj iné štáty.“

Zdieľanie nákladov je podľa neho o to naliehavejšie, že naša ekonomika nemá na to, aby plnila záväzok voči členstvu v NATO vydávať na obranu 2 % HDP. Slovensko tiež podľa neho urobilo aj ďalší krok smerom k spoločnej obrane vzdušného priestoru so susednými krajinami.  

Stredoafrická republika

Lídri EÚ tiež privítali nedávnu vojenskú intervenciu francúzskych jednotiek zameranú na stabilizáciu pomerov v Stredoafrickej republike a vyzvali vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovú, aby vypracovala možnosti pre spoločnú misiu únie.

Francúzsko doteraz vyslalo na územie svojej bývalej kolónie okolo 1600 vojakov, aby sa pokúsilo zastaviť masakre, ku ktorým od marca tohto roku dochádzalo medzi moslimskými a kresťanskými milíciami.

Zásah Francúzov "Sangaris" zo začiatku decembra vyvoláva protesty domáceho obyvateľstva v Bangui. Prezident Hollande by chcel dať akcii európsky charakter: „Nejde nám o to, aby sme získali 30 či 40 miliónov eur navyše, ale potvrdiť symbol, že Európska únia ako celok pomáha jednej z najchudobnejších krajín sveta.“

(EurActiv.sk/TASR)