Európski lídri bojkotujú summit a futbal na Ukrajine

zdroj wikimedia commons

Svoju účasť na summite v Jalte, ktorý sa má uskutočniť 11-12 mája, zrušili už minimálne štyri hlavy štátov. Patria k nim nemecký prezident Joachim Gauck, český prezident Václav Klaus, ďalej prezident Slovinska Danilo Turk a prezident Rakúska Heinz Fischer.

Pôvodne bolo na summit pozvaných 20 prezidentov. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Vološyn uviedol, že svoju účasť zrušilo až šesť lídrov, ale trval na tom, že dôvodom ich neúčasti sú pracovné povinnosti. „Nevidíme za tým, že kto príde a kto nepríde, politiku,“ povedal.

Okrem Nemecka, Česka, Slovinska a Rakúska by malo ísť ešte o Taliansko a Estónsko. Vološyn dodal, že zvyšných 14 prezidentov sa summitu zúčastní. Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa podľa denníka SME účasť na summite odmietnuť nechystá.

„Ukrajina je náš sused, preto máme záujem viesť s ním otvorený dialóg a vyjadriť aj výhrady,“ povedal prezidentov hovorca Marek Trubač.

Bojkot futbalového šampionátu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zase v rozhovore pre nemecký časopis Der Spiegel vyhlásila, že sa nechystá zúčastniť otváracieho ceremoniálnu futbalových majstrovstiev Európy, ktoré sa majú uskutočniť od 8. júna do 1. júla na Ukrajine a v Poľsku.

Jej rozhodnutie súvisí s bývalou ukrajinskou premiérkou Júliou Tymošenkovou, ktorá si odpykáva sedemročný trest. Podľa Únie je uväznenie bývalej ukrajinskej premiérky politicky motivované a odsudzuje podmienky, v ktorých je bývalá premiérka väznená.

K Merkelovej sa pridali aj eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Komisárka vyhlásila, že jej viac ako priebeh zápasov leží na srdci osud Tymošenkovej, ktorá sa pred niekoľkými dňami rozhodla držať protestnú hladovku.

Vološyn sa obáva, aby sa futbalový šampionát Euro 2012 „nestal rukojemníkom". Vyjadril nádej, že nedávne správy o možnom bojkote šampionátu Euro 2012 zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ďalších vysokopostavených nemeckých predstaviteľov na protest proti údajnému týraniu Tymošenkovej vo väzení sú iba dôsledkom "nepravdivých novinových článkov".

„Nechce sa nám veriť, že nemeckí predstavitelia zvažujú opäť zaviesť metódy z čias studenej vojny a že sa pokúšajú urobiť zo športu rukojemníka politiky," vyhlásil Vološyn pre ruskú tlačovú agentúru Interfax.

(EurActiv/TASR)