Európski politici reagujú na Trumpa

Trump

Donald Trump, zdroj: TASR

Kontroverzné vyhlásenia Donalda Trumpa v rozhovore pre nemecký denník Bild a britské The Sunday Times vyprovokovali reakciu od viacerých európskych politikov.

Trump podporil rozhodnutie Británie odísť z Európskej únie, skritizoval nemeckú imigračnú politiku, pohrozil európskym automobilkám a NATO označil za „zastarané“.

Čítajte aj: Trump: Osud EÚ mi je „celkom jedno“ 

Moscovici krotí nadšenie z brexitu

„Nie je jednoducho možné, aby americká administratíva dúfala v rozpad Európy,” ohradil sa komisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici.

„Odmietam takéto videnie vecí a nemyslím si, že vyhlásenia, ktoré istým spôsobom oslavujú rozdelenie Únie a predpovedajú odchod jej ďalších členov, sú práve tou najlepšou vecou pre euroatlantické vzťahy,“ povedal novinárom v Paríži.

Moscovici tiež upozornil, že Trumpom sľúbenú obchodnú dohodu medzi USA a Britániou nebude možné uzavrieť, kým je Spojené kráľovstvo členom EÚ. „Aj v prípade tvrdého brexitu to zaberie dosť času. Očakávali by sme, že naši americkí partneri nebudú z brexitu takí nadšení,“ doplnil.

Čítajte aj: Trump sľubuje, Johnson sa raduje. Pravidlá však zostávajú rovnaké

Gabriel pripomína Irak aj kvalitu nemeckých áut

Ostrejšie slová adresoval Trumpovi aj nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel. Reagoval najmä na kritiku nemeckej azylovej politiky, ktorú Trump označil za “katastrofálnu chybu”. Gabriel upozornil, že migračná kríza je z časti výsledom Amerikou vedených vojen na Blízkom východe.

„Existuje spojitosť medzi Americkou chybnou intervenčnou politikou, predovšetkým vojnou v Iraku, a utečeneckou krízou. Moja rada preto je, aby sme si navzájom nehovorili, čo sme urobili správne a čo nie, ale aby sme sa sústredili na nastolenie mieru v tomto regióne a aby sme urobili všetko pre to, aby sa títo ľudia mohli vrátiť domov,” povedal.

Vicekancelár kontroval aj na Trumpovu výhražku o zdvihnutí ciel na európske autá dovezené do USA. „Americký automobilový priemysel by zažil ťažké prebudenie, ak by všetky súčiastky vyrobené mimo USA dostali 35 % clo,” povedal.

Na sťažnosť budúceho prezidenta, že v Nemecku je menej amerických áut ako v Amerike tých nemeckých, Gabriel reagoval jednoducho: „Postavte lepšie autá”.

Lajčák čaká na inauguráciu 

Trumpov rozhovor bol témou aj v Bruseli na dnešnom zasadnutí Rady ministrov zahraničných vecí.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier označil za „znepokojujúce” Trumpovo tvrdenie, že NATO je zastaraná štruktúra.

Čítajte aj: Dohoda EÚ s NATO je vraj najlepší signál pre Trumpa

Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Federica Mogheriniová zas obraňovala dohodu s Iránom, ktorá je podľa Trumpa „hlúpa”.

„Po roku vidíme medzi EÚ a Iránom výrazný rozvoj ekonomických vzťahov. Aj to je dôkaz, že diplomacia funguje,” vyhlásila Mogheriniová.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bol opatrnejší.

„Počkajme si do 20. januára a súďme novú administratívu podľa toho, čo bude hovoriť, keď nastúpi do úradu. V tejto fáze pre ministrov zahraničných vecí štátov EÚ nemá zmysel hodnotiť jednotlivé vyhlásenia,” skonštatoval.