Európski spojenci sa do Afganistanu neponáhľajú

Pozadie

V Afganistane má svojich vojakov každý z 26 členských štátov NATO. Napriek tomu sú USA nútené zvýšiť počet amerických vojakov od apríla tohto roku o 3200. Z nich sa 2200 pridá k misii NATO (ISAF) a zvyšok bude pôsobiť v samostatnej jednotke, ktorá trénuje afgánskej sily a prenasleduje afgánskych povstalcov. Celkovo budú mať Spojené štáty v Afganistane okolo 30 000 vojakov, čo je najvyšší počet od invázie v roku 2001.

Otázky

Washington však varuje, že ide len o dočasné opatrenia na dobu siedmych mesiacov, o akúsi posilu pre jarnú a letnú sezónu, kedy sa očakáva intenzívnejší boj.

Turecko má druhú najväčšiu armádu z členov NATO, napriek tomu má v Afganistane, len 1200 vojakov, rozmiestnených v okolí Kábulu. Turci hovoria, že nemajú povinnosť urobiť viac, kedže sa im nedostáva žiadna medzinárodná podpora pre ich boj proti kurdským povstalcom, píše agentúra AP.

Z európskych krajín sa mnohé vojensky angažujú v na Balkáne (Bosna a Herzegovina, Kosovo), Blízkom Východe a momentálne čelia tlaku k väčšej angažovanosti v misii EUFOR v Čade, ktorej spustenie bolo práve kvôli nedostatku zdrojov niekoľkokrát posunuté.

Na juhu Afganistanu, kde prebiehajú reálne boje s talibanskými povstalcami, po boku Američanov bojujú (okrem Kanaďanov) z európskych štátov len Briti a Holanďania. Proporčne, v pomere k veľkosti svojich armád, je však príspevok týchto dvoch krajín (aj Dánska) väčší ako príspevok USA. Analytici sa zhodujú, že európski lídri sú pod tlakom verejnosti, čoraz menej ochotní posielať svojich vojakov do rizika, ktoré v mysliach Európanov predstavuje americká vojna proti teroru.

Nicolas Sarkozy pred prezidentskými voľbami vyhlásil, že v úrade zváži ďalšie zotrvanie francúzskych vojakov v Afganistane. Po prekvapivej návšteve Afganistanu, na sklonku roku 2007 však vyhlásil: „Tu prebieha vojna,(…) ktorú nemôžeme prehrať a neprehráme“. Naznačil, hoci sa k ničomu nezaviazal, že rohodnutie o prípadnom posilnení vojenskej prítomnosti padne v najbližších týždňoch. Dnes má Francúzsko v Afganistane 1900 vojakov, väčšina z nich trénuje afgánsku políciu. Pokiaľ ide o Britániu, očakáva sa, že po tom ako Británia zníži svoju prítomnosť v Iraku, posilní práve afgánsku misiu.

Príspevky NemeckaTalianska sú početné, no do bojov na juhu krajiny sa nezapájajú. Okrem toho čelia domácemu tlaku, na to aby vojakov stiahli. Ostatné európske krajiny sa skôr sústreďujú na rekonštrukciu krajiny.

Slovensko nedávno schválilo poskytnutie dodatočných síl pre afgánsku misiu. Vládou bolo potvrdené pôsobenie stavebnej a odmínovacej jednotky. Ďalších vojakov vysielame na veliteľstvo misie ISAF, do provinčných rekonštrukčných tímov a operačných výcvikových tímov. Ozbrojené sily SR zastupuje aj 35 členná strážna čata na základni Uruzgan.

Pozície

Ministerstvo obrany USA vydalo 16. januára stanovisko, v ktorom reaguje na správy, že minister obrany USA Robert Gates je nespokojný so spojencami NATO v Afganistane. Tlačový hovorca Pentagonu uviedol: „Nikdy nekritizoval (Gates) žiadnu krajinu za jej konanie, či angažovanie sa v misii v Afganistane.“
Gates vyzdvihol kanadské, britské a holandské sily bojujúce na juhu Afganistanu za ich profesionalitu a odvahu. Ministerstvo dodáva, že hoci oceňuje prácu prispevajúcich krajín v Afganistane, pripomína, že viac tréningových aktivít by pomohlo úspechu spojencov.