Európsky parlament vyzýva členské štáty vyšetriť väznice CIA

foto: Dievča drží fotografiu obete teroristického útoku z 11. septembra 2001 na spomienkovom ceremoniáli pri príležitosti ôsmeho výročia tejto tragédie 11. septembra 2009, zdroj: TASR

Európsky parlament prijal rezolúciu o nezákonných praktikách CIA v Európe pred piatimi rokmi. Počas plenárnej rozpravy v pondelok 10. septembra kritizovali europoslanci neochotu členských štátov kauzu dôkladne prešetriť.

„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zaručili dôkladné a nezávislé vyšetrenie toho, čo sa stalo a kto je za to zodpovedný," uviedla spravodajkyňa uznesenia, francúzska europoslankyňa zo Skupiny zelených  Hélène Flautre.

„Predstavivosť členských krajín nemá hraníc, pokiaľ ide o ich snahu zamaskovať pravdu," upozornila.

Uznesenie podľa nej dokladá existenciu rozsiahleho tajného a ilegálneho systému, ktorý viedol k mučeniu a núteným zmiznutiam. Je založené na nových faktoch, najmä z databáz Eurocontrolu (Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej prevádzky), dodala spravodajkyňa.

Taktiež eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová vyzvala zúčastnené krajiny, aby pokračovali v "dôkladnom, nezávislom a nestrannom vyšetrovaní." 

Poslanci v uznesení odsúdili nedostatočnú transparentnosť a prekážky pri vyšetrovaní údajného porušovania ľudských práv. „Je absolútnou hanbou, že európske vlády odmietajú priznať ľuďom svoju zodpovednosť a ospravedlniť sa," pohoršovala sa holandská liberálna europoslankyňa Sophie in ‘t Veld.

Europoslanci sa vo všeobecnosti obávajú, že kvôli porušovaniu ľudských práv stratí Európa svoju morálnu autoritu. „Účinnosť protiteroristických opatrení a dodržiavanie ľudských práv nie sú v rozpore. Naopak, navzájom sa posilňujú," vyhlásila francúzska ľudovkyňa Michèle Striffler.

Niektorí europoslanci však spochybňujú, či uznesenie EP je vhodným nástrojom na riešenie týchto problémov. „Každé takéto vyšetrovanie musí prebiehať prostredníctvom nezávislého súdneho procesu na úrovni členských štátov," tvrdí britský europoslanec zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov Timothy Kirkhope.

Parlament tiež vyzval Fínsko, Dánsko, Portugalsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Španielsko, Írsko, Grécko, Cyprus, Rumunsko a Poľsko, aby zverejnili všetky potrebné informácie o všetkých podozrivých lietadlách, ktoré sa spájajú so CIA a ich územím.