Eurosocialisti chcú izolovať extrémnu pravicu

foto: líder holandskej strany PVV známej svojimi protiimigračnými a protimoslimskými náladami Geert Wilders.

Iniciatívu socialistov v Parlamente mnohí vnímajú ako odpoveď na nedávne sformovanie menšinovej vlády v Holandsku, ktorá vládne s pravicovou populistickou stranou Geerta Wildersa. Ten je známy svojimi protimoslimskými a antiimigračnými názormi.

Wildersova strana PVV síce nemá žiadne ministerské kreslo, ale liberálno- konzervatívna strana premiéra Marka Rutteho s ňou podpísala dohodu, ktorá PVV zaručuje právo vyjadrovať sa k politike. Pri potvrdení svojej spolupráce s novou vládou Wilders zároveň povedal, že Rutteho kabinet zavedie zákaz používať na verejnosti burku- tradičný moslimský závoj, a zníži počet imigrantov o polovicu.

Socialisti v EP zároveň vyjadrili hlboké znepokojenie nad volebnými trendami v Rakúsku, Švédsku a v Maďarsku, kde si svoje miesto zabezpečila aj extrémna pravica.

Podľa socialistov nedávne vyjadrenia takzvaných strednoprúdových politikov – ktorí zvolili k spolupráci s extrémnou pravicou- vysielajú nebezpečné a zradné signály, vrátane toho, že extrémne názory sú prijateľné.

Nedávne komentáre francúzskych stredopravicových politikov ohľadne rómskej otázky, kde im talianski lídri priskočili na pomoc a nemeckí regionálni lídri majú podobný názor na imigráciu, spolu so situáciou v Holandsku len zhoršili celú situáciu, uvádza sa v prehlásení.

Predseda socialistov v Parlamente (PES) Poul Nyrup Rasmussen preto dúfa, že „tento kódex správania sa PES bude pôsobiť ako povzbudenie pre ostatné európske strany, aby sa správali v súlade s jeho zásadami.“

Ani socialisti nie sú svätí

Samotní socialisti však o sebe tiež nemôžu tvrdiť, že sú imúnni voči rasistickým a xenofóbnym vyhláseniam. Nemecký politik za sociálnych demokratov (SDP) a bývalý člen správnej rady Bundesbank Thilo Sarrazin tento august vydal knihu, v ktorej sa vyjadruje o niektorých etnických skupinách v Nemecku- a to zvlášť o moslimoch- že majú menšie inteligenčné vybavenia. Stredopravicová SDP sa teraz snaží vyčleniť Sarrazina zo svojich radov, pričom svoju pozíciu v Bundesbank stratil už pred časom.

Podobné problémy sa nevyhli ani Slovensku, kde jedným z koaličných partnerov v bývalej vláde Roberta Fica, ktorého strana SMER je v Európskom parlamente v skupine socialistov, bola extrémne pravicová SNS s protirómskou a protimaďarskou rétorikou.

Socialisti v EP (PES) pritom volajú po odsúdení všetkých rasistických, xenofóbnych, diskriminačných, či nacionalistických prehlásení a činov, a varujú pred uzatváraním koaličných dohôd s takto ladenými stranami- a to ako na národnej, tak i na európskej úrovni.

PES zároveň vyzýva k legitimizácii vyhlásení týchto strán neprijímaním ich myšlienok na politickej scéne a nepresadzovaní ich politík v danej krajine. Ako určitý ústupok v prospech extrémne pravicovej rétoriky mnohí vnímajú nedávny krok francúzskych úradov, ktorí násilne vysťahovali Rómov späť do Bulharska a Rumunska. PES preto dokonca vyzval k izolácií tých členov strednoprúdových strán, ktorí tieto zásady nebudú rešpektovať.

Zdroje z PES, ktoré sa EurActiv-u podarilo kontaktovať, ale poskytli mierne odlišné vysvetlenie k ich prehláseniu. Jeden z nich povedal, že by bolo mylné vnímať to ako niečo viac než len spôsob ako zneistiť svojich stredopravicových oponentov a spôsobiť, aby sa cítili menej príjemne.

Druhý zdroj však uviedol, že socialisti sa obávajú scenára, kde by stredopravicové strany v najväčších európskych krajinách vstúpili do koalície s extrémnou pravicou. Takýto krok by najprv spôsobil šok, ale napokon by otvoril dvere podobným partnerstvám naprieč EÚ, čo by zmenilo tvár Európy, uvádza zdroj.