Experti V4: Najskôr spolupracujme v malom

zdroj: TASR/AP

Európa už nie je považovaná za akútnu hrozbu a existujúce konflikty potrebujú skôr diplomatické riešenia, vysvetľuje Tomáš Valášek, riaditeľ pre zahraničnú politiku a obranu v londýnskom think-tanku Centre for European Reform. USA sa preto začína viac orientovať na Áziu.

Reakciou európskych štátov by malo byť zvýšenie výdavkov na obranu. Deje sa však pravý opak. Veľká Británia sa na desať rokov vzdala lietadlových lodí, Holandsko a Dánsko tankov. „Na papieri má aliancia stále ambíciu byť schopná bojovať dve veľké vojny a šesť malých operácií, ale týmto plánom verí už iba málo ľudí,“ hovorí Valášek.

Slovenské škrty v ozbrojených silách patria v rámci NATO k tým najvýraznejším. Prezident Slovenskej atlantickej komisie Rastislav Káčer to považuje za symptóm vážnejšej choroby a to že nám chýba „schopnosť strategicky uvažovať“.   

Situácia sa kvôli pretrvávajúcej ekonomickej kríze v najbližšej dobe pravdepodobne nezmení. Ako riešenie na udržanie, prípadne posilnenie vojenských spôsobilostí sa ponúka nadnárodná spolupráca.

Spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti nie je v Európe ničím novým. Spoločné regionálne iniciatívy už spustili severské štáty, štáty Benelux, alebo Francúzsko s Britániou. Višegrádska skupina by mohla vytvoriť ďalšiu.

Začiatkom mesiaca sa ministri obrany štátov V4 stretli v českých Litoměříc, kde sa dohodli na vytvorení bojového zoskupenia „Visegrad Group European Union Battlegroup“ do roku 2016.

Smerom k inteligentnejšej V4

Slovenská atlantická komisia iniciovala projekt DAV4, ktorý analyzoval možnosti vzájomnej spolupráce krajín V4. V rámci projektu sa sformovala medzinárodná expertná skupina, ktorá vypracovala konkrétne odporúčania. Slovensko v skupine zastupovali Tomáš Valášek, Rastislav Káčer a Jozef Bátora, ktorý je riaditeľom Ústavu európskych štúdií FSEV na Univerzite Komenského.

O spolupráci na úrovni V4 sa diskutuje už dlho. Podľa Valáška doteraz zlyhávala najmä z politických dôvodov a z vysokých vstupných nákladov.

Správa projektu s názvom„Towards a smarter V4“ navrhuje začať spolupracovať v menej citlivých oblastiach, ako sú výcvik a vzdelávanie a až po vybudovaní vzájomnej dôvery začať realizovať ambicióznejšie projekty. Tam patrí zjednotenie niektorých vojenských jednotiek a pravidelný spoločný nákup techniky.

Spolupráca má byť pragmatická a zároveň má posilniť existujúce piliere kolektívnej obrany NATO a EÚ. Autori správy sa inšpirovali už existujúcimi mechanizmami spolupráce vo svete.  

Spoločná vojenská akadémia

V otázke spôsobilostí navrhuje správa v horizonte troch rokov zriadiť spoločný prápor chemickej, biologickej, rádiologickej a jadrovej obrany a spustiť spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. V dlhšom časovom horizonte by sa potom mohla vyvinúť Višehrádska bojová skupina a spoločná ochrana vzdušného priestoru.

Experti taktiež navrhujú vytvoriť v dlhodobom horizonte spoločnú vojenskú akadémiu, či  dohodnúť sa na výmene obranných plánovačov medzi ministerstvami obrany. Plánovači by mali byť medzikrokom k spoločnému obstarávaniu vojenskej techniky.

Podľa Valáška dokáže vzájomná spolupráca kompenzovať len časť strát, ktoré vznikli po škrtoch. Napriek tomu je to dnes jediné riešenie na udržanie mieru a bezpečnosti v Európe. O vzájomnej spolupráci štátov V4 budú rokovať jej predstavitelia aj na summite v Chicagu.