Fico: Neurobím z obetí druhej svetovej vojny politické obete

Zdroj: TASR

Premiér Fico podporuje jednotu zahraničnej politiky EÚ ako bola deklarovaná k situácii na Ukrajine. Nemyslí si ale, že by sa z úrovne EÚ mali riadiť aj také formálne prejavy ako je rozhodnutie o účasti, či neúčasti na oslavách 70. výročia konca II. svetovej vojny, ktoré sa budú konať v Rusku.

Povedal to po minulotýždňovom stretnutí Európskej rady v Bruseli.

„Myslím si, že na konci dňa nájdeme nejaké riešenie, aby sa Európa mohla veľmi zodpovedne a normálne postaviť k historickému faktu – 70. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny a pravdepodobne aj k tomu, že niekto má a niekto nemá záujem sa na týchto oslavách zúčastniť," uviedol.

Poukázal na spôsob, akým to vyriešila nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Angela Merkelová povedala, že nemôže ignorovať historické fakty,“ konštatoval Fico.

Nemecká kancelárka sa podľa medializovaných informácií na vojenskej prehliadke 9. mája v Moskve nezúčastní, ale spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom neskôr položí veniec k hrobu neznámeho vojaka.

Podľa Fica všetci v EÚ tiež rešpektujú, že fínsky premiér má na svoju účasť iný pohľad kvôli fínsko-sovietskej vojne (tzv. zimná vojna, súčasť II. svetovej vojny).

"Aký je rozdiel medzi padlým vojakom v Normandii a padlým ruským vojakom na Slovensku? Prečo máme ignorovať históriu?" zamyslel sa, pričom nepovažuje za správne, aby sa z obetí 2. svetovej vojny, ako aj osláv jej ukončenia, robili politické nástroje.

"Neurobím z obetí druhej svetovej vojny politické obete," vyhlásil.

Komentovať rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku v tejto veci nechcel. Kiska minulý týždeň oznámil, že do Moskvy, kam ho pozval Putin, nepocestuje. Urobil tak pre udalosti na Ukrajine a Kryme. Pamiatku padlých vojakov si chce uctiť zapálením sviečok na čo najviac vojenských cintorínoch na Slovensku.

Fico avizoval, že EÚ k účasti alebo neúčasti v Moskve nebude prijímať žiadne spoločné stanovisko. Podľa neho je ešte stále priestor na diskusiu. Upozornil na existujúcu serióznu dohodu o tom, že každá krajina má právo na svoje nazeranie na históriu. "A ja historické fakty nebudem prekrucovať. A už vôbec nepatrím medzi tých, ktorí by ignorovali skutočný vplyv Červenej armády na ukončenie 2. svetovej vojny. Takže ja to mám hodnotovo dávno vyriešené," dodal.

Moskva pozvala na oslavy hlavy štátov a vlád mnohých krajín, ako aj predstaviteľov vedenia medzinárodných organizácií. Svoju účasť zatiaľ prisľúbili predstavitelia 26 krajín. Do Ruska nepocestuje napríklad britský premiér David Cameron ani predseda Európskej rady Donald Tusk.

 EurActiv.sk/TASR