Francúzsko v utorok oficiálne požiadalo štáty Európskej únie o podporu a pomoc pri vojenských operáciách v Sýrii a inde vo svete. Informoval o tom francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian, ktorého citovala agentúra DPA.
Krajina tak po prvýkrát aktivovala článok 42.7 zmluvy EÚ podľa, ktorého majú ostatné štáty únie "povinnosť poskytnúť pomoc a podporu" tej členskej krajine, ktorá sa stala obeťou útoku.
Pomoc by mohla mať formu "buď spolupráce v rámci francúzskej intervencie v Sýrii či Iraku alebo aj úľavy či podpory Francúzska v iných operáciách," uviedol Le Drian po stretnutí v Bruseli so svojimi rezortnými kolegami z krajín EÚ.
Všetci z nich podľa jeho slov z takouto pomocou súhlasili.
Členské krajiny EÚ budú s Francúzskom viesť technické rokovania, aby spresnili charakter ponúkanej pomoci.
Článok 42.7 je obdoba článku 5 NATO (Washingtonskej dohody).
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová zdôraznia, že na jeho aktiváciu sa formálne nevyžaduje žiadne rozhodnutie. V rámci NATO je pre aktiváciu článku 5 potrebný súhlas Severoatlantickej rady (NAC), ktorá je hlavným rozhodovacím orgánom aliancie.
K žiadosti o aktiváciu článku 42.7 dochádza prvý raz v histórii EÚ. To podľa nemenovaných diplomatov EÚ predstavuje isté riziko, kedže článok 42.7 nikdy nebol odskúšaný a je preto možné, že sa nenaplnia vysoké očakávania z jeho nastavenia.
Tento krok zo strany Francúzska sa vníma ako získanie potrebnej politickej podpory a záväzkov zo strany ostatných členských štátov pre úsilie Paríža účinnejšie bojovať s terorizmom.
Mogheriniová aj napriek tomu, že ide o historicky prvé opatrenie tohto druhu, vyzvala všetky členské štáty, aby konali zodpovedne a aby EÚ ukázala jasnú jednotu.
Pozície
"Islamský štát je naším nepriateľom, ktorého treba poraziť," povedal pre TASR po rokovaní Rady pre všeobecné záležitosti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Dodal, že všetky členské štáty, vrátane SR vyjadrili podporu a súčinnosť Francúzsku a súhlasia so zintenzívnením spolupráce bezpečnostných zložiek.
Lajčák v závere uviedol, že z úst ministrov zahraničných vecí výraznejšie ako doteraz zaznieva nevyhnutnosť dôslednej kontroly ľudí, ktorí prichádzajú spoza vonkajších hraníc EÚ, dôsledného rešpektovania schengenských pravidiel a kladenia väčšieho dôrazu na odchod z EÚ tých migrantov, u ktorých azylový proces nebol úspešný.
EurActiv.sk/TASR