Francúzsko kritizuje východnú Európu za prístup k migrácii

(zdroj: TASR/AP)

„Maďarsko je súčasťou Európy, tá má isté hodnoty a tie sa nerešpektujú stavaním plotov. Maďarsko nerešpektuje spoločné hodnoty Európy a preto by si s ním mala Európska únia prísne pohovoriť,“ povedal v nedeľnom rozhlasovom rozhovore šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.

Fabius však svoje ostré vyjadrenia smeroval všetkým členským štátov, ktoré odmietajú solidaritu pri prerozdeľovaní utečencov: „Keď vidím ako niektoré európske krajiny odmietajú to, čo môžeme nazvať kvótami, zdá sa mi to škandalózne.“

Maďarská reakcia prišla prakticky okamžite. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vyhlásil, že niektorí ľudia v Európe stále nechápu, pod akým tlakom sa Maďarsko nachádza. Povedal, že namiesto „šokujúcich“ a „neodôvodnených“ názorov, je lepšie prísť s celoeurópskym riešením. Vláda Viktora Orbána si chce na vysvetlenie výrokov predvolať francúzskeho veľvyslaca.

Fabius nie je jediným politikom, ktorý naznačil, že povinné kvóty sa v EÚ vrátia na rokovací stôl. Minulý týždeň na summite krajín západného Balkánu podobnú možnosť spomenul eurokomisár pre susedskú politiku Johannes Hahn. [EurActiv.sk, 28. 8. 2015]

Masová migrácia nie je pre teroristov

Domovskými krajinami mnohých migrantov sú Sýria a Irak, kde v súčasnosti prebiehajú boje s Islamským štátom. Spôsobuje to obavy, že medzi vlnou utečencov pred vojnou v týchto oblastiach, by sa mohli do Európy nepozorovane dostať aj teroristi.

Bezpečnostní analytici však tvrdia, že Islamský štát nepotrebuje do Európy vyvážať svojich bojovníkov. V prvom rade, tok džihádistov prúdi skôr opačným smerom. „Päť až šesť tisíc Európanov je alebo bolo v Sýrii a ďalší stále odchádzajú,“ vysvetľuje bývalý agent francúzskej tajnej služby Claude Moniquet, ktorý v Bruseli vedie Európske centrum pre strategické spravodajské služby a bezpečnosť.

Teroristi by navyše na cestu do Európy využili pohodlnejšie spôsoby ako putovanie s migrantmi. Podľa Magnusa Ranstorpa zo švédskej Akadémie národnej bezpečnosti by radšej použili falošné doklady a ukradnuté pasy.

Islamský štát do Európy neposiela teroristov aj preto, že na jej území je už dnes dostatok takzvaných osamelých vlkov. Sú to Európania alebo imigranti dlhodobo žijúci v niektorom štáte EÚ, ktorí sa môžu legálne a voľne pohybovať na území EÚ. Radikalizovali sa zvyčajne na internete, kde udržiavajú kontakt s Islamským štátom.

Útoky v Paríži, Bruseli, Kodani, či nedávny pokus o útok v rýchlovlaku z Amsterdamu do Paríža spáchali práve takýto ľudia.