Francúzsko mení postoj k Iraku

Bernard Kouchner

Krátka správa

Francúzsko sa najnovšie domnieva, že by mohlo a malo hrať kľúčovú úlohu pri stabilizácii Iraku a ponúka svoje „dobré služby“ znepriateľeným skúpinám. Naďalej však platí, že Francúzsko nemá v úmysle byť prítomné v Iraku aj vojensky. Kouchner sa počas svojej neočakávanej návštevy stretol s premiérom Iraku Nurí al-Malíkím a prezidentom Jalalom Talabánim.

Zmena kurzu prichádza s novou vládnou administratívou prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý celkom nezdieľa zasadný negatívny postoj svojho predchodcu Jaquesa Chiraca k úlohe Francúzska v Iraku. Komentátori označujú návštevu francúzskeho ministra za vysoko symbolickú, v ktorej pozadí je aj zámer odlíšiť sa od Chiracovho odkazu.

Kouchner v Bagdade povedal, že EÚ a aj Francúzsko by teraz mali hrať väčšiu úlohu v Iraku, nakoľko je zrejmé, že Američania misiu v Iraku nemôžu zvládnuť sami. Pre stanicu RTL povedal: „Verím, že svet sa zmení v závislosti na tom, čo sa stane tu.“

Spojené štáty spolu s Britániou a Nemeckom prijali Kouchnerovu návštevu veľmi pozitívne. Francúzsko-americké vzťahy sa oteplili po francúzskych prezidentských voľbách. Kouchnerovu návštevu vnímajú USA  ako znamenie toho, že svet má skutočný záujem riešiť situáciu v Iraku.

Francúzsko môže ponúknuť napríklad zorganizovanie mierovej konferencie s účasťou zástupcou šítov, sunitov a Kurdov, podobné aké Kouchner zorganizoval pre znepriatelené libanonské frakcie minulý mesiac. Ako iná môžnosť sa uvádza kyvadlová diplomacia vedená priamo francúzskym ministrom zahraničia.

Kouchner dáva novej francúzskej iniciatíve svoju osobnú pečať. Bol jedným z mála francúzskych politikov, kotrí podporovali silové zvrhnutie režimu Saddáma Hussajna Američanmi vedenou inváziou. Vie sa o ňom, že má dobré kontakty s kurdskými a šítskymi lídrami v regióne. Nevylúčil, že Francúzsko by v budúcnosti mohlo trénovať iracké bezpečnostné zložky, a že francúzske spoločnosti by sa mohli v rámci širšej európskej iniciatívy účastiť na rekonštrukcii Iraku.

Vo Francúzsku je však stále veľa ľudí, aj v diplomatických kruhoch, ktorí nie sú myšlienke väčšieho angažovania sa v Iraku príliš naklonení. Niektorí zastávajú názor, že akákoľvek mediácia v Iraku je márna a občianska vojna v krajine musí prebiehať podľa vlastnej dynamiky, až kým jedna z frakcií nedosiahne rozhodujúce víťazstvo.