Francúzsko Rusom kompenzuje nedodané Mistraly

zdroj: euractiv.com

Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina pre vojenské technológie, Vladimir Kozin, ruským médiám povedal, že rokovania o  vyrovnaní s Francúzmi sa už skončili. Podľa neho sa už určil časový plán aj výška sumy.

Hollande však v piatok odmietol, že s Ruskom dospeli k dohode. Diskusie podľa jeho slov stále pokračujú, konečnú sumu ešte nepoznajú a rozhodnutie, či Francúzsko obchodnú zmluvu vypovie úplne, padne v najbližších týždňoch.

Francúzsky premiér Manuel Valls hovorí o termíne na konci leta.

Ruský denník Kommersant píše, že dohodu majú francúzski a ruskí predstavitelia podpísať do 10. augusta. Podľa neho jej konečnú podobu dohodli ruský podpredseda vlády Dimitrij Rogozin s francúzskym generálnym tajomníkom pre obranu a národnú bezpečnosť Louisom Gautierom.

Obchod skončil kvôli Krymu

Francúzsky prezident pozastavil kontrakt s Ruskom na jeseň minulého roku. Dôvodom bola angažovanosť Ruskej federácie v konflikte na Ukrajine a následné ekonomické sankcie EÚ voči Rusku.

Francúzi boli pod tlakom viacerých svojich partnerov, ktorí im vyčítali plánovaný  obchod v kontexte udalostí na Kryme a následného vývoja konfliktu. K otvoreným kritikom sa pridal aj americký prezident Barack Obama na návšteve v Bruseli v júni 2014.

Francúzi zaplatia takmer 1,2 miliardy eur

Obchodnú zmluvu medzi Francúzskom a Ruskom uzavrel v júni 2011 bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Podľa zmluvy Rusi očakávali odovzdanie prvej lode Vladivostok v polovici novembra minulého roku. Druhú loď Sevastopoľ malo Francúzsko doručiť na jeseň 2015. Obe však naďalej kotvia vo francúzskom prístave Saint-Nazaire. Od rozhodnutia nedodať prvú loď začali rokovania o tom, koľko by Francúzsko stálo úplné vypovedanie obchodnej zmluvy.

Kontrakt mal hodnotu 1,2 miliardy eur. Rusi už zaplatili 840 miliónov eur. Francúzsko by ale malo vyplatiť kompenzáciu vo výške až 1,16 miliardy eur. Do sumy sú zahrnuté aj investície, ktoré Rusko vynaložilo na výcvik svojich námorníkov, úpravu infraštruktúry v prístave Vladivostok a vývoj prototypov helikoptér Ka-52K, ktoré by mali na týchto lodiach pristávať.

Čo urobia s loďami

Francúzska konštrukčná spoločnosť DCNS ukončila stavebné práce na oboch lodiach. Ich údržba však každý mesiac stojí minimálne milión eur.

Tieto multifunkčné lode sú určené na transport helikoptér, tankov ako aj stoviek vojenských jednotiek. Dokážu tiež v prípade potreby uniesť aj celú vojenskú nemocnicu.

Francúzsko stále hľadá pre dva kusy Mistralov alternatívnych kupcov. Medzi potenciálnymi klientmi sa spomínajú Kanada, Singapur, Čína, India, Brazília, Juhoafrická republika alebo Egypt.

Zmena odberateľa si však bude vyžadovať ďalšie finančné investície do konštrukcie lodí. Musia byť totiž upravené podľa požiadaviek a potrieb konkrétneho loďstva. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti DCNS, Hervého Guilloua, dodatočné náklady by sa mohli vyšplhať až k stovkám miliónov eur.