Francúzsko požaduje od Európy užšiu spoluprácu v obrane

foto: vojaci ocenení za vojenskú účasť v Afganistane a v mierovej misii na Cypre

Európski ministri obrany, ktorí sa stretli v belgickom meste Ghent, súhlasili s názorom, že je potrebná väčšia spolupráca. V tomto ohľade požiadali Európsku obrannú agentúru o správu, ktorá by vyzdvihla oblasti, kde by sa to dalo dosiahnuť. Niektorí diplomati však varovali pred prílišnými ambíciami v čase, kedy rozpočty na obranu v jednotlivých štátoch čelia škrtom.

Francúzsky minister obrany Hervé Morin uviedol, že krajiny EÚ by si mali napísať zoznam toho, čo sú kapacitne schopné uskutočniť a mali by ostať národnou doménou a toho, čo by sa mali vykonávať spoločne. „Smerom, ktorým ideme riskujeme, že Európa sa postupne stane protektorátom- 50 rokov od dnešného dňa sa staneme korisťou na miske váh medzi mocnosťami a budeme pod spoločným domíniom Číny a Spojených štátov,“ povedal Morin novinárom a dodal: „Všetky krajiny sveta opäť vyzbrojujú a Európania, ktorí mali už pred krízou skutočne slabé rozpočty (na obranu), teraz ešte zaviedli nové zníženie.“

Podľa neho sa väčšina krajín EÚ odklonila od myšlienky zabezpečiť si dostatočnú vojenskú kapacitu na získanie väčšieho vplyvu vo svete. Ako príklad uviedol zodpovednosť Európy pomáhať pri udržiavaní stability v Afrike a predchádzať rozširovaniu islamskej militantnosti v tejto oblasti. Morin zároveň dodal, že európske krajiny by mali viac spolupracovať v oblasti obrany, aby zvýšili celkovú kapacitu. Poznamenal, že Francúzsko tak robí v spolupráci s Veľkou Britániou a Nemeckom.

„Otázka európskej kapacity je predovšetkým politická otázka: chcú byť Európania hráčmi na medzinárodnej scéne alebo chcú byť hráčmi v hre, ktorú napísali iní?“ spýtal sa a začal tým diskusiu o tom ako zlepšiť postavenie EÚ na svetovej scéne.

Určitý pokrok

Belgický minister obrany Pieter De Crem povedal, že určitý pokrok sa podarilo dosiahnuť a poukázal pritom na dohodu podpísanú pred dvoma týždňami, podľa ktorej budú vojenské dopravné lietadlá Holandska, Belgicka, Francúzska a Nemecka pod jednotným velením, pričom Španielsko a Luxembursko už vyjadrili vôľu sa tiež pridať.

„Hospodársky a rozpočtový kontext členské štáty tlačí, aby viac spolupracovali a my to musíme obrátiť na príležitosť ako si vytvoriť spoluprácu v oblasti kapacít,“ vysvetlil De Crem a dodal, že v podobnom modeli budú pokračovať.

Európski ministri obrany vyjadrili rastúcu podporu myšlienke vytvoriť multinárodnú jednotku helikoptér, ktoré by slúžili na núdzové situácie a podporu bojových síl. Súčasné však trvajú na tom, že nie je vhodná doba na to mať prehnané ambície. Podľa predstaviteľov obrany je ale teraz dôležité uviesť do praxe dohody, ktoré sa už podarilo dosiahnuť v oblastiach ako vojenský tréning, vzdelávanie, logistika a dohľad.