Frontex posilňuje prítomnosť na gréckych hraniciach

zdroj: Frontex

Pohraničná agentúra Európskej únie (Frontex) včera oznámila, že vysiela na grécke ostrovy 293 príslušníkov a 15 lodí v reakcii na žiadosť Atén o pomoc pri zvládaní "bezprecedentného tlaku migrantov".

Prvé posily vyrazili do Grécka v pondelok v rámci novej operácie nazvanej Poseidon Rapid Intervention, uvádza Frontex.

Grécko požiadalo o väčšiu pomoc pri kontrole svojich hraníc, ktoré sú vonkajšími hranicami EÚ. Na grécke ostrovy prichádzajú naďalej tisíce žiadateľov o azyl z Blízkeho východu, Afriky a Ázie.

Príslušníci agentúry Frontex – tlmočníci a experti na osobné doklady – budú pomáhať pri identifikácii a odoberaní odtlačkov prstov prichádzajúcich migrantov.

Frontex chce podľa dnešného vyjadrenia navýšiť počty členov svojej misie v Grécku časom na 400 príslušníkov s loďami, autami a ďalším technickým vybavením.

Dohoda medzi Gréckom a európskou pohraničnou agentúrou o silnejšej prítomnosti a pomoci prišla až začiatkom decembra. Predchádzal jej diplomatický tlak a závery lídrov európskych krajín a inštitúcií, ktorí sa v októbri stretli, aby prebrali opatrenia na manažovanie tzv. balkánskej migračnej trasy.

Frontex už skôr vyslal 200 príslušníkov na grécke ostrovy. Ich úlohou bolo okrem identifikovania migrantov aj získavať informácie o prevádzačských sieťach. V zatiaľ jedinom funkčnom „hot-spote“ na gréckom ostrove Lesbos má Frontex 83 príslušníkov.

V októbri agentúra požiadala členské štáty, aby prispeli ďalšími 775 expertmi s výcvikom pohraničnej stráže. Členské štáty zatiaľ identifikovali 447, Slovensko ich prisľúbilo 20.  

Európska komisia predložila v decemebri návrh na pretvorenie Frontexu na právomocami a kapacitami silnejšiu inštitúciu Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž na ochranu vonkajších hraníc Európy.Tá by mala mať možnosť zasiahnuť v prospech ochrany vonkajších hraníc aj bez žiadosti dotknutého členskéhé štátu. 

(Čítajte: Premiér: Ohrozenie suverenity? Čert to zobral)