Frontex v rámci medzinárodnej operácie odhalil 23 pašerákov migrantov

Záchranná operácia gréckej pobrežnej stráže [Frontex]

Agentúra Európskej únie zodpovedná za hranice uskutočnila operáciu na južných a východných hraniciach.

V rámci medzinárodnej operácie proti cezhraničnému organizovanému zločinu sa za menej ako dva týždne podarilo odhaliť 23 ľudí pašujúcich nelegálnych migrantov.

Vyplýva to zo správy Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex), z ktorej v sobotu 30. júna citovala agentúra DPA.

Operácia v juhovýchodnej Európe

Pracovníci agentúry Frontex, ktorá operáciu riadila, tiež odhalili vyše 2 160 nelegálnych migrantov a 580 ľudí, ktorí sú v Európskej únii nelegálne. Zároveň zaistili 31 odcudzených áut, 330 tisíc pašovaných cigariet, 12 ton tabaku a 500 kilogramov drog. Odhalili 60 prípadov podvodov s dokumentmi.

Nelegálnym predajom tabaku sa bude zaoberať OLAF aj Komisia

Nelegálny predaj rezaného tabaku vo východnej a juhovýchodnej Európe rastie. Štátne pokladnice tým prichádzajú o milióny eur na daniach.

Operácia zameraná na boj proti kriminalite na juhovýchodných a východných hraniciach EÚ sa uskutočnila 11. – 22. júna aj pod vedením Bulharska a Litvy. Agentúra Frontex vo vyhlásení uviedla, že šlo o operáciu, ktorá bola zároveň prvýkrát pod kontrolou colných úradov.

V tíme agentúry Frontex boli aj experti na kradnuté autá a falšovanie dokumentov. Akciu podporil tiež Európsky policajný úrad Europol, ktorý poskytol analytickú pomoc a prístup do databáz.

Do medzinárodnej operácie sa zapojili krajiny ako Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Estónsko, Grécko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko, Slovinsko, Rakúsko a Švédsko. Ďalej krajiny západného Balkánu ako Macedónsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko a Čierna Hora.

Nelegálne vylodenie na Malte

Agentúra AP v nedeľu 2. júla informovala, že polícia na Malte zadržala deväť ľudí, ktorí na stredomorský ostrov pricestovali z Líbye na palube motorového člna. Polícia tvrdí, že do krajiny vstúpili nelegálne.

„Summit nehumánnosti“? Dohoda o migrácii čelí kritike aj otázkam

Regionálne platformy vylodenia odmietajú krajiny, ktoré ich majú hostiť. Podoba kontrolovaných centier pre migrantov v Európskej únii je zase nejasná. A stredoeurópske krajiny popreli, že by sľúbili pomôc Nemecku.

Políciu na imigrantov upozornili podľa agentúry AP návštevníci pláže v obľúbenom letovisku, keď spozorovali, ako motorový čln opúšťa skupina ľudí v zimnom oblečení a s kuframi v rukách.

Podľa polície bolo na palube motorového člena sedem Sýrčanov vrátane ženy a sedemročného chlapca a dvaja muži z Líbye. Maltská polícia dospelé osoby zadržala a predviedla na výsluch.

Úrady na Malte sa domnievajú, že tento prípad je prvým známym, keď sa migranti snažiaci sa dostať do Európy vylodili priamo na Malte po tom, ako sa z Afriky preplavili na motorovom člne. Väčšina Severoafričanov, ktorí sa chcú dostať do Európy, sa totiž plaví na vratkých preplnených člnoch alebo lodiach nevhodných na plavbu po mori.

Malta minulý týždeň povolila lodi nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline, na ktorej palube bolo 234 migrantov zachránených vo výsostných vodách Líbye, aby vplávala do jej prístavu. Stalo sa tak po tom, čo osem ďalších európskych krajín súhlasilo, že prijmú časť z migrantov.