Frustrovaný Annan ako mierový veľvyslanec pre Sýriu skončil

zdroj wikimedia commons

Oznámenie o jeho odchode prišlo krátko po tom, ako sa boje medzi vládnymi jednotkami a rebelmi presunuli aj do najväčšieho sýrskeho mesta Aleppo.

„Kofi Annan si zaslúži náš hlboký obdiv za obetavý spôsob, akým vložil svoje úžasné zručnosti a prestíž do tejto ťažkej a nevďačnej úlohy,“ vyhlásil generálny tajomník OSN Ban Ki-moon.

Annan ešte v marci predstavil 6. bodový plán na ukončenie násilia v Sýrii. Napriek formálnym prísľubom, nebrali bojujúce strany tento plán vážne. OSN bude musieť teraz nájsť jeho nástupcu.

Annanovi sa nepodarilo presadiť žiadnu rezolúciu na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, kde narážal na odpor zo strany Ruska a Číny. „Rezignácia Kofiho Annana je jasným dôkazom jeho bezmocnosti kvôli tomu, že Bezpečnostná rada OSN nebola schopná dohodnúť sa na spoločnej rezolúcii," uviedla Catherine Ashtonová.

Podľa šéfky európskej diplomacie je však 6. bodový plán stále najväčšou nádejou pre obyvateľov Sýrie.

Rusko, USA, Británia a Francúzsko začali na seba ukazovať prstom a obviňovať sa z Annanovej rezignácie. Poľutovanie nad Annanovym odchodom vyjadrili aj predstavitelia Sýrie.

Odchod Annana ľutoval aj ruský prezident Vladimír Putin, ktorý ho nazval „brilantným diplomatom“. Podobne sa vyjadrili aj čínski predstavitelia a dodali, že sú „otvorení akýmkoľvek návrhom, ktoré podporia politické riešenie v Sýrii.“

Podľa samotného Annana mu pri jeho diplomatickom úsilí zväzovali ruky pretrvávajúce ozbrojovanie oboch strán konfliktu a mŕtvy bod, na ktorom uviazla Bezpečnostná rada.  

„Narastajúca militarizácia a zjavný nejednota v Bezpečnostnej rade zásadne zmenili podmienky pre efektívny výkon mojej úlohy,“ povedal Annan novinárom.

Vo svojom komentári na Financial Times Annan napísal, že Rusko, Čína a Irán musia vyvinúť oveľa väčšiu úsilie, aby presvedčili sýrsku vládu k zmene postoja.

„Je jasné, že prezident Bašar Assád sa musí vzdať svojho mandátu,“ napísal Annan.

(Reuters/TASR/EurActiv)