Gabčíkovo odmietlo prijatie utečencov

Referendum v Gabčíkove, (zdroj: TASR)

Včerajšie historicky prvé úspešné referendum v Gabčíkove malo jedinú otázku: „Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity v obci Gabčíkovo?“ Z 4300 oprávnených voličov hlasovalo vyše 2600, takmer 97 % zaškrtlo áno.

Ministerstvo chce výsledok zohľadniť

Rozhodnutie obce má skôr symbolickú hodnotu. „Výsledok referenda nie je záväzný pre orgány štátnej správy, pre nás je dôležité, aby sme mohli prezentovať postoj našich občanov,“ povedal starosta obce Iván Fenes.

Ministerstvo vnútra už skôr potvrdilo, že nemusí konať na základe výsledkov. „V tejto chvíli je v azylovom zariadení v Gabčíkove všetko pripravené na príchod utečencov z Rakúska, vrátane izieb, postelí a zamestnancov,“ uviedla pre ČTK hovorkyňa ministerstva Martina Paulenová. Zopakovala, že utečenci majú byť v Gabčíkove iba dočasne. Problémy, aj na základe minulých skúseností s azylovým zariadením v obci, neočakáva.

Rezort vnútra ďalej uvádza, že výsledkom gabčíkovského referenda rozumie. „Vláda už pripravuje celý rad bezpečnostných opatrení, pri ktorých zohľadní aj výsledok  ľudového hlasovania v Gabčíkove. Nastavané a jasne komunikované budú ešte pred príchodom prvých migrantov.“

Kto má viac informácií?

Starosta obce a mimovládne organizácie sa rozchádzajú v názore, čo viedlo občanov k odmietnutiu utečeneckého tábora. „Chceme, aby sa obyvatelia nášho mesta cítili v bezpečí, aby ich život, zdravie a majetok nebol ohrozený,“ komentoval motiváciu obyvateľov starosta. Pre TASR ďalej vysvetlil, že s utečencami majú obyvatelia svoje poznatky už z predchádzajúceho obdobia.

„Máme bohaté skúsenosti, ale predtým bola doba iná, v súčasnosti je podstatne búrlivejšia, hlavne v zahraničí. Problémy sa začali, keď ich už bolo viac ako 800, potom sme zaregistrovali už aj veľmi závažné problémy. Na obec s 5000 obyvateľmi niekoľko sto utečencov je už veľa:“

Viaceré mimovládne organizácie naopak tvrdia, že za nevôľou prijať utečencov treba naopak hľadať nedostatočné a skreslené informácie. Právnička z Ligy za ľudské práva Barbora Meššová uviedla, že „jediné informácie majú obyvatelia aj predstavitelia obce iba z médií“. Liga preto starostovi ponúkla spoluprácu pri informovaní verejnosti.

Podobný problém vnímajú aj zástupcovia Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO). Zavádzajúcich či mylných argumentov sa podľa nich opakuje viacero. Často sa opakujú napríklad domnienky o kriminalite migrantov. Na základe dát z Veľkej Británii argumentujú, že majetková trestná činnosť s narastajúcom migráciou poklesla. Nemení sa ani počet násilných trestných činov. Kriminalita má súvis s príležitosťami na trhu práce.

Hlasovanie zaujalo

Referendu na južnom Slovensku sa dnes venovali publicisti vo všetkých okolitých krajinách, vo všetkých nemecky hovoriacich štátoch, Taliansku a v Rusku. Nemecký spravodajský dom Deutsche Welle si všimol, že minulý rok získalo na Slovensku azyl 14 osôb.

Väčšina správ upozorňuje na presvedčivé víťazstvo odmietavého stanoviska. Viacerí z nich, vrátane už spomínaného Deutsche Welle a ruskej štátnej agentúry Sputnik, použili ako ilustračnú fotografiu júnový pochod proti migrantom v Bratislave.