George Bush sa má zodpovedať za mučenie. Hrozia mu zatykačom.

foto: George Bush, zdroj: TASR

Bývalý americký prezident vo svojej knihe Okamihy rozhodnutí okrem iného priznal, že vo väzení v Guantanáme povolil mučenie vo forme simulovaného topenia. Tieto praktiky neskôr priznal aj v rozhovore pre britský Times, keď uviedol, že táto informácia je „sakra správna“ a podľa neho sa vďaka nej podarilo priamo zabrániť teroristickým útokom vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch, uvádza agentúra AFP. Túto metódu začal pritom používať hlavný „mozog“ Al Kájdy. Súčasný americký prezident Barack Obama ju neskôr odsúdil.

Ľudskoprávne organizácie teraz hrozia, že v prípade Bushovho vycestovania zo Spojených štátov okamžite podniknú právne kroky. Podľa nich totiž porušil Konvenciu proti mučeniu, ktorú podpísalo 147 krajín sveta, vrátane všetkých členských štátov EÚ. Podľa dokumentu majú švajčiarske úrady povinnosť začať predbezné trestnoprávne vyšetrovanie hneď ako sa osoba podozrivá z mučenia nachádza na jej území, keďže je signatárskou krajinou. Podobne sú na tom aj Spojené štáty, kde už ale tamojší generálny tajomník odmietol tento prípad otvoriť, uvádza vo svojom blogu na Huffington Post výkonný riaditeľ Centra pre ústavné práva Vincent Warren.

Z rovnakého dôvodu došlo v roku 1998 k zatknutiu čílskeho diktátora Augusta Pinocheta v Londýne, kedy bola Veľká Británia nútená ho vydať do Španielska. Tento prípad zrušil mýtus o tom, že svetoví lídri sa nemôžu zodpovedať za činy, ku ktorým došlo počas ich funkcie- práve konvencia to umožňuje. Z rovnakého dôvodu hrozilo v roku 2005 zatknutie bývalému americkému ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi v Nemecku, či izraelským politikom, vrátane bývalej izraelskej ministerky zahraničných vecí Tzipi Livni kvôli obvineniam zo zabitia palestínskych občanov.

George Bush mal v Ženeve pôvodne predniesť prejav na slávnostnej večeri United Israel Appeal. Jeho hovorca uviedol, že bývalý americký prezident napokon cestu odvolal z dôvodu „bezpečnostného rizika“. Ľudskoprávne organizácie totiž ohlásili protesty a švajčiarska strana nevedela zabezpečiť, že sa celá udalosť zaobíde bez incidentov. Podľa médií si mali protestujúci so sebou doniesť aj topánku ako spomienku na udalosť, kedy na tlačovej konferencii v Iraku do Busha hodil tamojší novinár svoju obuv.

Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že podľa ich pôvodného uváženia požíva Bush imunitu a nemôže byť stíhaný. Organizácia Amnesty international im však neskôr zaslala detailnú právnu analýzu, kde tvrdí, že má dosť materiálu na začatie vyšetrovania, uvádza Washington Post.

Organizácie, vrátane Centra pre ústavné práva, tvrdia, že konanie proti Bushovi iniciujú na základe sťažnosti dvoch mužov- Madžída Khana, ktorý ostáva v Guantanáme na Kube a Samiho al- Hadža, bývalého kameramana Al- Džazíry, ktorého prepustili ešte v máji 2008, dodáva Washington Times.

Vystúpenie v Švajčiarsku by bolo prvou návštevou Busha na európskom kontinente od ukončenia svojho funkčného obdobia. Okrem toho bývalý americký prezident vycestoval aj do Kanady, Brazílie, Číny, Japonska, Južnej Kórey a Stredného východu.

Spojené štáty podpísali Konvenciu proti mučeniu v roku 1988, do platnosti vstúpila v roku 1994.