Georgievová: Sýria pripomína Juhosláviu

zdroj wikimedia commons

Diplomatické zdroje uvádzajú až 115 000 Syrčanov, ktorí opustili krajinu a miera predovšetkým do Jordánska, Turecka a Libanonu. Konflikt v Sýrii, ktorý prerástol do občianskej vojny trvá už 17 mesiacov.

Úrady v Jordánsku hovoria dokonca o 130 000 Syrčanoch, ale nie všetkých kvalifikujú ako utečencov.

„Očakávame, že príde ešte viac ľudí, ktorí budú potrebovať našu pomoc,“ hovorí zástupca vysokého komisára pre utečencov OSN v Jordánsku, Andrew Harper.

Syrská vláda chcela zabrániť k odchodu jej obyvateľov, a preto na niektorých miestach zamínovala hraničné prechody, alebo rovno strieľala do utečencov. Jordánsko zareagovalo tak, že vyslalo k hraniciam ozbrojené posily.

Diplomati tvrdia, že na hraniciach už došlo aj k niekoľkým prestrelkám medzi jednotkami jordánskej a sýrskej armády práve v súvislosti s utečencami.

Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová prirovnala situáciu v Sýrii k udalostiam občianskej vojny v bývalej Juhoslávii.

„Sýria skĺzava do humanitárnej tragédie veľkého rozsahu, čo nám pripomína dianie v bývalej Juhoslávii. V mene ľudí, ktorí sú vystavení každodennému násiliu a hororovým scénam, nesmieme dopustiť, aby sa opakoval juhoslovanský scenár," uviedla komisárka v stanovisku pre médiá.

Sýria potrebuje 500 mil. eur

Georgievová upozornila, že všetky strany zúčastnené na občianskom konflikte v Sýrii musia rešpektovať prvky ustanovenia medzinárodného humanitárneho práva a v žiadnej forme nezaťahovať do konfliktu nebojujúce civilné obyvateľstvo, najmä ženy a deti.

Komisárka v tomto duchu uviedla, že civilisti z ohrozených oblastí musia mať šancu organizovane a bezpečne opustiť bojové zóny bez strachu o svoje životy.      

Georgievová ocenila odvahu a profesionalitu humanitárnych pracovníkov v Sýrii, pracujúcich prevažne na dobrovoľnej báze. Pripomenula, že už šiesti z nich prišli o život pri výkone svojho poslania.

„Humanitárna pomoc nie je riešením pre prebiehajúci konflikt. Ale ani sa nesmie stať rukojemníkom prebiehajúcich bojov," upozornila Georgievova a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, najmä však Bezpečnostnú radu OSN, aby sa dôraznejšie zamerali na humanitárnu krízu v Sýrii.

Humanitárna kríza v Sýrii dosiahla takých rozmerov, že je potrebných aspoň 500 mil. eur, tvrdí to Organizácia islamskej spolupráce, ktorá sa koncom minulého roka pridala ku kritikom sýrskeho režimu.

„Vyzývame na zvýšenie humanitárneho úsilia a spolupráce medzi medzinárodnými a regionálnymi organizáciami v záujme dodania urgentnej humanitárnej pomoci sýrskemu ľudu v Sýrii a v susedných štátoch,“ vyzýva najväčšia islamská organizácia.

Pred mesiacom OSN odhadla, že počet utečencov sa do konca roka vyšplhá na 185 000, na čo bude potrebných asi 193 mil. eur.

Kráľ Abdullah zo Saudskej Arábie vyhlásil celoštátnu kampaň so zbierkou na pomoc sýrskemu ľudu a vyzbieral asi 117 mil. dolárov.

(Reuters/TASR/EurActiv)